Η Λεγκανές έκανε την μεγάλη έκπληξη για την έκτη αγωνιστική της Primera Division, κερδίζοντας για πρώτη φορά στην ιστορία της την Μπαρτσελόνα με 2-1. Οι γηπεδούχοι έκαναν την μεγάλη ανατροπή, με τους Ελ Ζαρ (52΄) και Όσκαρ (53′). Οι μπλαουγκράνα είχαν προηγηθεί με τον Κουτίνιο στο 12′, όμως στη συνέχεια μάλλον υποτίμησαν τους αντιπάλους τους και το πλήρωσαν πολύ ακριβά.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, καθώς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους Μέσι και Σουάρες να φτιάχνουν ωραίες φάσεις. Τελικά το πολύ όμορφο τέρμα του Κουτίνιο άνοιξε το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό, όμως ξαφνικά ο ρυθμός των μπλαουγκράνα έπεσε κατακόρυφα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-1, όμως όλα άλλαξαν στο δεύτερο 45λεπτο.

Η Λεγκανές αιφνιδίασε πλήρως τους φιλοξενούμενους και με τέρματα των Ελ Ζαρ και όσκαρ, έφεραν τούμαπ το ματς, γράφοντας το 1-2. Η ψυχρολουσία για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν μεγάλη κι έκανε ώρα για να συνέλθει. Η Μπαρτσελόνα έχασε πολλές ευκαιρίες, με τους Μέσι, Ράκιτις και Κουτίνιο, όμως η ισοφάριση δεν ερχόταν. Τελικά η Λεγκανές κράτησε το υπέρ της σκορ κι έτσι έκανε τη νίκη της αγωνιστική στην Ισπανία αυτό το διήμερο.

Στο Σαν Σαμές η Βιγιαρεάλ, κάνοντας το καλύτερο της φετινό παιχνίδι, λύγισε την Μπιλμπάο με 0-3 και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Τα γκολ για το κίτρινο υποβρύχιο σημείωσαν οι Πάμπλο Φορνάλς (65′), Ραμίρο Φούρες Μόρι (80΄) και Καρλ Τόκο Εκαμπί (89′). Οι Βάσκοι απογοήτευσαν γι’ακόμη μια φορά τον κόσμο τους κι ίως έχουμ εξελίηεις τις προσεχείς ημέρες.