Δύσκολα έβαλε η ουραγός της La Liga, Εσπανιόλ, στην Σεβίλλη που μάλιστα αγωνίστηκε για 20′ με παίκτη παραπάνω, ωστόσο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της πρώτης, με το παιχνίδι να τελειώνει ισόπαλο με 2-2.

Το παιχνίδι για την ομάδα του Ζουλιέν Λοπετέγι ενώ ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο και γκολ από νωρίς, εξελίχθηκε σε μια αγχωτική κούρσα, από την οποία οι Σεβιγιάνοι πήραν απλά έναν βαθμό μετά και το πάθημα από τη Θέλτα, παραμένοντας δίχως νίκη από τα τέλη Ιανουαρίου.

Ο Οκάμπος μόλις στο 15ο λεπτό έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, ωστόσο, οι Καταλανοί… άρχισαν να επιτίθενται ακόμα περισσότερο για να φτάσουν στην ανατροπή μέχρι τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους!

Αρχικά στο 35′ ο Εμπάρμπα με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε και στο 50′ ο Γου Λέι έκανε το 2-1, ευελπιστώντας πως αυτή τη φορά η ομάδα του θα έπαιρνε τη νίκη και μ’ εκείνον παρόντα, καθώς είχε μείνει στον πάγκο σε όλα τα υπόλοιπα θετικά αποτελέσματα!

Η κόκκινη του Βίκτορ Σάντσεθ στο 70ο λεπτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο και η ουραγός Εσπανιόλ δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, με τον Σούσο στο 80′ να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Διόλου βολική η ισοπαλία για τη Σεβίλλη στην προσπάθεια για ευρωπαϊκή συμμετοχή την επόμενη σεζόν, έβγαλε αντίδραση αλλά δεν αρκούσε αυτό για την ομάδα του Αμπελάρδο…