Η Ατλέτικο Μαδρίτης, αν και ζορίστηκε από την Λεβάντε, τελικά επικράτησε με 2-1, με τους “ροχιμπλάνκος” να βρίσκονται πλέον στην 3η θέση της Primera Division με συγκάτοικο την Σεβίλλη.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης από τις πρώτες στιγμές του αγώνα μπήκε δυνατά με σκοπό να πετύχει γρήγορα ένα τέρμα. Μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα ο Κορέα έχασε μία τεράστια ευκαιρία , με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει την μπάλα, η οποία πήγαινε στην γωνία του.

Τελικά μόλις 12 λεπτά αργότερα, ο Κορέα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με πανέμορφο σουτ μέσα από την περιοχή. Η Ατλέτικο δεν πρόλαβε να… χαρεί μιας και μόλις 3 λεπτά αργότερ η Λεβάντε έφερε το ματς στα ίσα, με σουτάρα του Ρότζερ μακριά από την περιοχή.

Το παιχνίδι είχε ξέφρενο ρυθμό και το 2-1 έγινε στο 18ο λεπτό του αγώνα με τον Φελιπε να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να βάζει ξανά σε θέση οδηγού την Ατλέτικο.

Το οξύμωρο της υπόθεσης ήταν ότι η Λεβάντε είχε την κατοχή της μπάλας , αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία της Ατλέτικο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία αλλά γενικότερα δεν δημιουργήθηκαν απειλητικές στιγμές στις δύο εστίες.