Τελευταία και… καταϊδρωμένη στον «πάτο» της βαθμολογίας της LaLiga εξακολουθεί να είναι η Μάλαγα, η οποία δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως προηγήθηκε στο σκορ και εν τέλει ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Εϊμπάρ.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν μεγάλη διαφορά κατοχής υπέρ τους και περισσότερες ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν… κεφάλι στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Γιουσούφ Εν Νεσίρι στο 16’. Το 0-1 μάλιστα ήταν και το σκορ του πρώτου 45λέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εϊμπάρ κρατούσε για ακόμη περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της, με τις ευκαιρίες για τις δύο ομάδες να είναι μοιρασμένες παρόλα αυτά. Ωστόσο, ένα γκολ του Κίκε στο 76’ έφερε το ματς στα ίσα, με το 1-1 να έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Με το σκορ αυτό η γηπεδούχοι έπιασαν την Θέλτα στην 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μάλαγα έμεινε μόνη στον… πάτο!