Στραπάτσο για την Βιγιαρεάλ, η οποία υπέστη ήττα σοκ από την ουραγό Έλτσε (3-1) και κινδυνεύει να βγει από την ευρωπαϊκή ζώνη.

Περίοδο ντεφορμαρίσματος διάγει η Βιγιαρεάλ, που στα τελευταία της τέσσερα παιχνίδια έχει κερδίσει μόνο την Χιρόνα κι αυτήν με πέναλτι στις καθυστερήσεις που δεν έπρεπε να δοθεί.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» έπεσε σε τεράστια φουρτούνα στην έδρα της ουραγού Έλτσε, που μετά από 20 αγωνιστικές βρήκε την πρώτη της νίκη στην σεζόν με το ηχηρό 3-1!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Πέρε Μίγια. Ο Ισπανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, ενώ με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι (45’, 52’), διαμόρφωσε το 3-1 απέναντι σε μία Βιγιαρεάλ που είχε ισοφαρίσει και αυτή προσωρινά με τον Ζεράρδ Μορένο (22’).

Λίγο νωρίτερα, σε ένα επεισοδιακό ματς με δύο αποβολές και μπόλικη ένταση, Εσπανιόλ και Οσασούνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με τον Μπρέιθγουεϊτ να ισοφαρίζει στην επανάληψη (59’) το γκολ του Μπούντιμιρ στο πρώτο μέρος (45’) και να διατηρεί τους Καταλανούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.