Με τον Σέρχιο Ασένχο να έχει μεγάλο μερίδιο της νίκης, η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 1-0 της Χετάφε εντός έδρας, σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της La Liga.

Η Χετάφε μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ιδιαίτερα αγχωμένη, κάτι που η Βιγιαρεάλ εκμεταλλεύτηκε στον μέγιστο βαθμό. Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης το κίτρινο “υποβρύχιο” άνοιξε το σκορ με τον Ουνάλ να εκμεταλλεύεται την μπαλιά του Μπάκα, νικώντας τον Γκουαϊτα. Παρότι μπήκε μπροστά στο σκορ όμως, η Βιγιαρεάλ δεν μπορούσε να κρατήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο γήπεδο. Μάλιστα, η Χετάφε θα μπορούσε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, αν στο 36′ ο Ασένχο δεν απέκρουε το πέναλτι του Άνχελ. Έτσι, η Βιγιαρεάλ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χετάφε συνέχισε να είναι απειλητική και κατάφερε στο 51′ να κερδίσει ξανά πέναλτι. Αυτή τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Μολίνα, όμως ο Ασένχο είπε ξανά όχι στην Χετάφε, σώζοντας την ομάδα του. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο τέρμα, όμως δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος, με τη Βιγιαρεάλ να παίρνει την νίκη μετά το τελικό 1-0.