Η Αλμερία κατάπιε την Μπαρτσελόνα και την υποχρέωσε στην δεύτερη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα!

Σε σοβαρή εσωστρέφεια μπαίνει η Μπαρτσελόνα που μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, υπέστη απρόσμενη ήττα από την Αλμερία (1-0), που διατηρεί στο +7 την απόσταση από την Ρεάλ Μαδρίτης, λίγες ημέρες πριν από τον πρώτο τελικό κυπέλλου απέναντι στην «βασίλισσα».

Η ομάδα του Τσάβι ήταν πραγματικά αγνώριστη απέναντι σε έναν αντίπαλο που ακύρωσε όλα της τα όπλα. Μάλιστα, ένα υπέροχο γκολ του Ελ Μπιλάλ Τουρέ από το 24ο λεπτό έβαλε τους Ανδαλουσιανούς μπροστά στο σκορ, απέναντι σε μία Μπαρτσελόνα που δεν είχε ούτε συνδυαστικό παιχνίδι, ούτε ατομικές ενέργειες.

Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 71ο λεπτό με μία σέντρα σουτ του Φεράν Τόρες, με τους Καταλανούς να είναι φλύαροι και πιθανώς να κάνουν το χειρότερο παιχνίδι τους επί θητείας Τσάβι.

Το 1-0 έμεινε ως το τέλος και η Μπαρτσελόνα καλείται πια να βρει λύσεις, αν δεν θέλει να γκρεμίσει, ότι έχτισε με κόπο όλη την σεζόν…