Η Κάντιθ τα έκανε όλα μετά το 80′ και με τη νίκη 3-0 επί της Έλτσε, ανέβηκε στο +3 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νεγρέδο στο 80ο λεπτό μετά από ασίστ του Πέρεζ, με τον Σομπρίνο τρία λεπτά μετά να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ ο Λοζάνο που μπήκε στη θέση του Νεγρέδο τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 93ο λεπτό.

Έτσι η Κάντιθ είναι στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού και την 18η Μαγιόρκα που μετράει δύο σερί ήττες και την επόμενη βδομάδα ταξιδεύει στην έδρα της Σεβίλλης.

Τέλος στο Μπαλαΐδος του Βίγκο η Θέλτα δεν είχε κανένα πρόβλημα να… καθαρίσει με 4-0 την ουραγό Αλαβές που δέχθηκε δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο (6′,34, 57′, 66′) και πλέον βρίσκεται στο -6 από τη σωτηρία και την Γρανάδα.