Η Μπέτις χρειάστηκε επτά λεπτά για να κάνει μία σπουδαία ανατροπή στην έδρα της Κάντιθ και να επικρατήσει με 2-1 στο μίνι ανδαλουσιανό ντέρμπι, για να παραμείνει γερά στο κόλπο της κατάκτησης της 4ης θέσης που οδηγεί στο Champions League.

Η μάχη για την κατάκτηση της 4ης θέσης στην La Liga που δίνει το τελευταίο εισιτήριο για το Champions League της νέας σεζόν καλα κρατεί για την Μπέτις.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι βρέθηκε σε δύσκολη θέση απέναντι στην Κάντιθ στη μονομαχία των δύο ομάδων της Ανδαλουσίας για την 31η αγωνιστική, όμως χάρη σε δύο παίκτες που μπήκαν ως αλλαγή στο τελευταίο ημίωρο, οι βερδιμπλάνκος όχι μόνο κατάφεραν να στερήσουν από τους γηπεδούχους τη χαρά της νίκης, στην προσπάθειά τους για παραμονή στην κατηγορία, αλλά ήταν εκείνοι που στο φινάλε πανηγύρισαν ένα χρυσό τρίποντο.

Το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες άσφαιρες, όμως στο 58′ η Κάντιθ “χτύπησε” πρώτη με τον Αλέχο και μέχρι το 77ο λεπτό έδειχνε να ελέγχει το ματς και να φλερτάρει με μία σημαντική νίκη στον αγώνα της να παραμείνει στην κατηγορία που θα ήταν μάλιστα και η πρώτη απέναντι στην Μπέτις ως γηπεδούχος από το 1989.

Δεν έμελε όμως το σπάσιμο της παράδοσης να έρθει στην σαββατιάτικη (9/4) αναμέτρηση, με τις δύο από τις τέσσερις αλλαγές του Πελεγκρίνι από το 60′ και μετά να φέρουν τα πάνω-κάτω.

Ο Τέγιο, που είχε μπει στο ματς στο 77′, ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε σε 1-1 με όμορφο σουτ εκτός περιοχής ενώ ο Ιγκλέσιας, που είχε αντικαστατήσει τον Ζοσέ στο 60′, ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή της Κάντιθ από τον Αλκαράθ, με τον διαιτητή να δείχνει την βούλα μετά από χρήση του VAR και τον παθόντα να νικάει τον Μπράβο για να υπογράψει την ανατροπή και το 2-1 για την Μπέτις που έμεινε ως το φινάλε.

Σημειώνεται δε πως η Μπέτις έφυγε αήττητη από την έδρα της Κάντιθ για έκτη διαδοχική επίσκεψή της, με τον απολογισμό της σε αυτό το διάστημα να είναι πλέον 4 νίκες και 2 ισοπαλίες.

ΚΑΝΤΙΘ: Λεντέσμα, Ακαπό Ερνάντεθ, Βίκτορ Τσουστ, Εσπίνο, Αλέχο (64′ Σομπρίνο), Σαν Εμετέριο (88′ Φερνάντεθ), Αλκαράθ, Ιντρίσι (88′ Λοσάνο) Πέρεθ, Νεγρέδο

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Σαμπαλί (69′ Μπεγερίν), Πετσέλα, Μπάρτρα, Μορένο, Ροντρίγκες, Γκουαρδάδο (69′ Χοακίν), Κανάλες, Φεκίρ, Χουάνμι (77′ Τέγιο), Ζοσέ (60′ Ιγκλέσιας)