Χάρη σε δύο γκολ από το σημείο του πέναλτι η Βαλένθια καθάρισε με 2-0 την Μαγιόρκα που σημάδεψε δις τα δοκάρια του Σίλεσεν.

Η Μαγιόρκα κέρδισε τις εντυπώσεις, μα η Βαλένθια ήταν αυτή που στο τέλος κέρδισε το ματς. Οι νησιώτες για ένα ημίωρο αιφνιδίασαν στο Μεστάγια και άγγιξαν το 0-1 σε δύο περιπτώσεις, με τους Μπούντιμιρ και Λάγκο να σημαδεύουν τα δοκάρια του Σίλεσεν και να τον Γκαράι να διώχνει πάνω στην γραμμή το πλασέ του Ντάνι Ρονρίγκεθ στο πρώτο μέρος

Πάνω που τα σφυρίγματα άρχισαν να πυκνώνουν, οι νυχτερίδες άνοιξαν το σκορ λίγο πριν βγει το ημίχρονο με πέναλτι του Ντάνι Παρέχο (43’), ενώ ο ίδιος παίκτης ξανά από την λευκή βούλα έκανε το 2-0 (57’), με την επανάληψη να εξελίσσεται σε μονόλογο για τους γηπεδούχους που έφτασαν με πολύ κόπο στην πρώτη τους φετινή νίκη.