Ξέσπασε στην Μπέτις η Βιγιαρεάλ! Το κίτρινο υποβρύχιο σκόρπισε στους πέντε αιθέρες τους Ανδαλουσιάνους, με το τελικό 5-1 να αποτυπώνει την κυριαρχία της ομάδας του Καγέχα, που είδε την ομάδα του να αντιδράει με τον καλύτερο τρόπο, μετά από την ήττα με την Μπαρτσελόνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όταν έχασαν ευκαιρίες και τελικά πήραν το προβάδισμα στο 39’ με κεφαλιά του Εκαμπί.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, ισοφάρισαν με ωραία προσπάθεια του Έμερσον στο 48’ και έχασαν ευκαιρίες για την ανατροπή. Ο Ασέχνο κράτησε το 1-1 με τις αποκρούσεις του για να δει τους συμπαίκτες του να ξεσπούν στη συνέχεια στην επίθεση.

Στο 68’ ο Καθόρλα με πέναλτι έκανε το 2-1, ο Εκαμπί έκανε το 3-1 στο 76’, ενώ στις καθυστερήσεις Μορένο (92’) και Τσουκουβέζε (94’) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Βιγιαρεάλ για το 5-1 και την οδήγησαν στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος!