Η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν άντεξε και πολύ στην κορυφή, γνωρίζοντας νέα ήττα από την Λεβάντε με 2-1. Νέα νίκη για την Βιγιαρεάλ επί της Οσασούνα με 3-1 και έφτασε σε απόσταση αναπνοής από την 2η θέση.

Η κορυφή φαίνεται ότι ζάλισε την Ρεάλ Σοσιεδάδ που κάνει την δική της αγωνιστική κοιλιά και σε χρόνο ρεκόρ απειλείται να βγει ακόμα και εκτός τετράδας. Μπορεί η ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν να προηγήθηκε με φάουλ του Ίσακ (η μπάλα κόντραρε στο τείχος και άλλαξε πορεία) στο 21ο λεπτό, όμως η εικόνα της στην συνέχεια ήταν απογοητευτική.

Η Λεβάντε είχε την τύχη να ισοφαρίσει άμεσα (28, 1-1) με τον Ροζέρ Μαρτί έπειτα από ασταθή επέμβαση του Ρεμίρο και στην επανάληψη έπαιξε τους Βάσκους σαν την γάτα με το ποντίκι.

Οι δαιμόνιοι Μοράλες και Ροζέρ δημιουργούσαν συνεχώς ρήγματα, όμως το νικητήριο γκολ ήρθε από συνδυασμό δύο αλλαγών. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Μελέρο με εκπληκτική κάθετη βρήκε τον Ντε Φρούτος και εκείνος με ξερό βολέ έκανε το 2-1 (86’), που έβγαλε τους γηπεδούχους από την επικίνδυνη ζώνη.

Αντίθετα με τους Βάσκους, η Βιγιαρεάλ πιστοποίησε ότι φέτος πάει για μεγάλα πράγματα. Το κίτρινο υποβρύχιο προηγήθηκε νωρίς στην Παμπλόνα με τον Ζεράρδ Μορένο (7’) και απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα με την αποβολή του Αριδάν.

Ο πιτσιρικάς Νίνο σκόραρε το πρώτο του επαγγελματικό γκολ για το 0-2 (29’) και παρά την μείωση του σκορ με πέναλτι του Τόρες (70’), η Βιγιαρεάλ έφτασε στην νίκη με τελικό σκορ 1-3, που διαμορφώθηκε από το 8ο φετινό τέρμα του Ζεράρδ Μορένο (86’), ο οποίος είναι πια πρώτος σκόρερ της La Liga.