Η Ρέαλ Μαδρίτης μπορεί να είχε τον έλεγχο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος και την Μπαρτσελόνα να μένει μάλλον ικανοποιημένη με τον ένα βαθμό.

Μετά το 2002 τα δύο μεγαθήρια του ισπανικού ποδοσφαίρου έμειναν στο μηδέν και πλέον συγκατοικούν στην κορυφή της βαθμολογίας με 36 βαθμούς και στο +5 από την Σεβίλλη.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν είχε στήσει ιδανικά την ομάδα του και αφού αρχικά έκλεισε τους χώρους δημιουργούσε ευκαιρίες από τα πλάγια, όπου οι Καταλανοί έδειχναν να “πονάνε”. Οι Μέσι, Σουάρεζ και Γκριεζμάν δεν έκαναν ποτέ αισθητή την εμφάνισή τους, καθώς το πλάνο του Γάλλου τεχνικού τους απενεργοποίησε, ενώ η εξαιρετική δουλειά των Κασεμίρο και Βαλβέρδε δεν επέτρεπε να περάσει η μπάλα στην τριάδα των γηπεδούχων.

Το συνηθισμένο τους παιχνίδι προσπάθησαν να επιβάλλουν από τα πρώτα λεπτά οι “μπλαουγκράνα”, με τις συνεχόμενες πάσες και το ποδόσφαιρο κατοχής, όμως αυτό δεν τους επέτρεψε να απειλήσουν την εστία του Κουρτουά. Αυτό συνέβη για τους Μαδριλένους, με τον Ίσκο να βρίσκει υπέροχα τον Μπενζεμά, όμως ο Τερ Στέγκεν σταμάτησε την προσπάθεια του Γάλλου. Οι παίκτες του Ζιντάν δεν είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως δεν άφηναν καμία ευκαιρία να πάει χαμένη και στο 17′ έφτασαν μία “ανάσα” από το γκολ, όταν ο Κασεμίρο έπιασε την κεφαλιά και ο Πικέ έσωσε την μπάλα πάνω στην γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τους τρόπους να φτάσουν μπροστά από την εστία των Καταλανών και να βάζουν δύσκολα στους αμυντικούς τους. Ο Τερ Στέγκεν με διπλή προσπάθεια σταμάτησε τους Μπενζεμά και Βαλβέρδε και κράτησε για ακόμα μία φορά ανέπαφη την εστία του. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 32′, ο Κουρτουά έδιωξε την σέντρα του Ζόρντι Άλμπα και στην επαναφορά ο Μέσι έκανε απευθείας το σουτ με τον Ράμος να σώζει την εστία του. Τα σουτ των Κρος και Μπέιλ δεν έβαλαν δύσκολα στον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα, που έδειχνε σε πολύ καλό βράδυ. Ο Άλμπα ήταν εκ των κορυφαίων του γηπέδου και βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Κουρτουά. Η απάντηση της Ρεάλ ήταν άμεση με τον Βαλβέρδε να πιάνει μονοκόματο σουτ και τον Γερμανό κίπερ να σταματάει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

To δεύτερο μέρος είχε την ίδια μορφή, με την Ρεάλ να έχει τη μπάλα και να προσπαθεί από τα άκρα να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα της Μπαρτσελόνα, χωρίς όμως να δημιουργεί ευκαιρίες. Από την άλλη οι παίκτες του Βαλβέρδε έφτασαν κοντά στο 1-0, όμως ο Μέσι έχασε το κοντρόλ, μετά την πάσα του Γκριεζμάν. Η απάντηση ήρθε από τον Μπέιλ που συνεργάστηκε άψογα με τον Βαλβέρδε, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 73′ οι “μερένχες” πανηγύρισαν το γκολ του Μπέιλ, που όμως ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Σουάρεζ εμφανίστηκε λίγα λεπτά πριν το τέλος και με σουτ προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Κουρτουά ήταν σε ετοιμότητα.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους δύο αντιπάλους να εμφανίζονται αρκετά προσεκτικοί στην άμυνα, ώστε να κρατήσουν έστω το μηδέν.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ, Ζόρντι Αλμπα, Σεμέντο (55′ Βιδάλ), Σέρζι Ρομπέρτο, Ντε Γιονγκ, Ράκιτιτς, Μέσι, Γκριεζμάν (83′ Φατί), Λουίς Σουάρες.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μεντί, Καρβαχάλ, Βαλβέρδε, Καζεμίρο, Κρόος, Ισκο (84′ Ροντρίγκο), Μπέιλ (84′ Μόντριτς), Μπενζεμά.