Η Γρανάδα απέδρασε με τον βαθμό από την έδρα της Λεβάντε, με ισοπαλία 2-2, χάρις το γκολ του Σολδάδο στα… χασομέρια, ερχόμενος, μάλιστα, από τον πάγκο ως αλλαγή.

Η τέχνη του γκολ δεν ξεχνιέται ποτέ, όσα χρόνια κι αν περάσουν. Τα πόδια του 36χρονου Ρομπέρτο Σολδάδο δεν είναι πια το ίδιο γρήγορα, ωστόσο δεν χάνει ποτέ την αίσθηση που έχει με τα αντίπαλα δίχτυα. Δύο γκολ του εκπληκτικού φέτος Μοράλες (έφτασε τα 11) στο 30ό και στο 67ο λεπτό έδωσαν δύο φορές το προβάδισμα στην Λεβάντε που όμως κατάφερε να πανηγυρίσει την νίκη.

Ο Κένεντι ισοφάρισε λίγο πριν βγει το ημίχρονο (43’) και αφού ο Ρούι Σίλβα γλίτωσε το 3-1 σε δύο καθαρές περιπτώσεις τετ-α-τετ, στο τέλος μίλησε η εμπειρία. Μία εκπληκτική κεφαλιά του Σολδάδο που είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή έκανε το 2-2 στις καθυστερήσεις σε ένα εντυπωσιακό ματς με καταπληκτική εξέλιξη.