Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε για μεγάλο διάστημα, όμως “καθάρισε” στα τελευταία λεπτά και επικράτησε της Χετάφε με 5-2, αποφεύγοντας μια γκέλα που θα την έβγαζε ξανά εκτός διεκδίκησης τίτλου.

Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα στη La Liga, η οποία επικράτησε στο «Καμπ Νου» 5-2 της Χετάφε για την 32η αγωνιστική, με τον Λιονέλ Μέσι να έχει δύο γκολ, μία ασίστ και δοκάρι. Οι «μπλαουγκράνα» ανέβηκαν ξανά στην 3η θέση προσπερνώντας τη Σεβίλλη και βρίσκονται με παιχνίδι λιγότερο στο -5 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και στο -2 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα ο Αργεντινός σταρ είχε δοκάρι σε φοβερό σουτ εκτός περιοχής, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα (8′) βρήκε δίχτυα για το 1-0 των «μπλαουγκράνα». Ο Μπουσκέτς τον έβγαλε τετ α τετ με υπέροχη πάσα στην πλάτη της άμυνας και εκείνος δεν έχασε την ευκαιρία να πετύχει το 24ο γκολ του στη φετινή La Liga.

Το προβάδισμα των γηπεδούχων ωστόσο δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 12′ η Χετάφε ισοφάρισε με αυτογκόλ του Λανγκλέ: Ο Άνχελ έκανε την προβολή από κοντά και η μπάλα βρήκε στον Γάλλο πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 31ο λεπτό ήρθε το 2-1 έπειτα από τραγική ασυνεννοησία στην άμυνα της Χετάφε και νέο αυτογκόλ, από τον Σακλά, που θέλησε να γυρίσει την μπάλα προς τα πίσω αλλά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Το ημίχρονο έκλεισε με προβάδισμα δύο γκολ για τους Καταλανούς, αφού στο 33′ ο Μέσι πήρε το ριμπάουντ από δικό του σουτ στο δοκάρι και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 3-1.

Στο 68ο λεπτό η Χετάφε μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 3-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ουνάλ, που παραχώρησε ο Αραούχο.

Ο Ουρουγουανός αμυντικός εξιλεώθηκε στο 87ο λεπτό, όταν σκόραρε με κεφαλιά από κόρνερ-ασίστ του Μέσι και κλείδωσε τη νίκη για την Μπαρτσελόνα (4-2).

Το τελικό 5-2 έγραψε ο Γκριεζμάν με πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ατλέτικο δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Ουέσκα, επικρατώντας με 2-0. Ο Κορέα έκανε το 1-0 στο 39ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή από την αρχή ως το τέλος του αγώνα. Ο Καράσκο στο 80ο λεπτό «τελείωσε» την υπόθεση νίκη για την Ατλέτικο.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 22ο λεπτό, όταν η Θέλτα προηγήθηκε με γκολ του Μάλο. Αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού ισοφάρισαν σε 1-1 μόλις 4 λεπτά αργότερα με το Πορτού. Θα είχαν ολοκληρώσει μάλιστα την ανατροπή στο 29ο λεπτό αλλά το πέναλτι του Ίσακ δεν βρήκε στόχο. Όμως ο Γιανουζάι δεν ήταν άστοχος όταν βρέθηκε αυτός στην θέση του εκτελεστή στο 39ο λεπτό για το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.