Η Μπαρτσελόνα έκανε τα εύκολα δύσκολα, έχοντας πάρει προβάδισμα τριών γκολ, με την Ρεάλ Σοσιεδάδ να μειώνει στο ένα τέρμα, για να καθαρίσει στις καθυστερήσεις ο Ρομπέρτο και να διαμορφώσει το τελικό 4-2 υπέρ των “μπλαουγκράνα”.

Η Μπαρτσελόνα ήθελε μία πειστική εμφάνιση για να ζεστάνει το κοινό της στο πρώτο ματς της μετά Λιονέλ Μέσι εποχής και στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε απόλυτα το στόχο της, με τους παίκτες του Κούμαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, να δημιουργούν ευκαιρίες, να περιορίζουν τους Βάσκους σε ρόλο κομπάρσου και να επιβραβεύονται με δύο όμορφα γκολ.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου είχαν στείλει ήδη τρεις προειδοποιητικές βολες με τους Γκριεζμάν (δύο ευκαιρίες) και Μπρέθγουεϊτ, στο 12ο λεπτό είδαν τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι από γυριστή κεφαλιά του Γκριεζμάν ενώ στο 19′ ήρθε νομοτελειακά η παραβίαση της εστίας της Σοσιεδάδ.

Ο Ντεπάι εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά και ο προωθημένος Πικέ σηκώθηκε εντυπωσιακά μέσα στη μεγάλη περιοχή και με κεφαλιά εκτέλεσε τον Ρεμίρο, για να φτάσει τα 50 με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα σε όλες τις διοργανώσεις (τα 22 με το κεφάλι) και να μπορεί να υπερηφανεύεται για το γεγονός πως είναι ο δεύτερος σκόρερ αμυντικός των μπλαουγκράνα πίσω από τον Ρόναλντ Κούμαν (88).

Οι μπλαουγκράνα συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και να ψάχνουν και άλλα γκολ και αφού στο 25′ φλερταραν με το δεύτερο γκολ (ο Ρεμίρο μπλόκαρε τη μπάλα μετά από προβολή του Ντεπάι) έκαναν το 2-0 λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα: ο Ντε Γιονγκ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μπρέθγουεϊτ με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό ανέβασε τον Δανό διεθνή επιθετικό που στο 59′ σημείωσε και τρίτο τέρμα για την ομάδα του και δεύτερο προσωπικό, εκτελώντας με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από ασταθή απόκρουση του Ρεμίρο σε γύρισμα του Άλμπα από τα αριστερά.

Το εντυπωσιακό πάντως είναι πως ενώ η Μπαρτσελόνα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος μέχρι το 60′ (7-0 οι τελικές εντός εστίας) και συνέχισε να έχει τον έλεγχο στα επόμενα 20 λεπτά, η Σοσιεδάδ δεν πέταξε λευκή πετσέτα και έκανε το ματς θρίλερ, σκοράροντας μέσα σε λίγα λεπτά με το ματς στην τελική ευθεία.

Στο 82′ ο Λομπέτε νίκησε τον Νέτο με υπέροχο σουτ μέσα από την περιοχή για να μειώσει σε 3-1 ενώ στο 85΄ ήταν η σειρά του Οϊαρθάμπαλ να βρει δίχτυα με υπέροχη εκτέλεση φάουλ που έστειλε τη μπάλα στο αριστερό “παραθυράκι” της εστίας των Βάσκων (3-2).

Το άγχος πάντως των παικτών του Κούμαν δεν κράτησε παρά μερικά λεπτά, με το Μπρέθγουεϊτ να προσφέρει και ασίστ μετά από τα δύο γκολ του στο παιχνίδι και να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Σέρτζι Ρομπέρτο, που έκανε το 4-2 και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στην πρώτη επιτυχία των μπλαουγκράνα στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα.