Η Μπαρτσελόνα λίγο έλειψε να σπαταλήσει τη “χρυσή” ευκαιρία να πλησιάσει στο -1 από την Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά ο Ντεμπελέ την έσωσε στα τελευταία λεπτά, για να επικρατήσει με 1-0 της Βαγιαδολίδ των δέκα παικτών.

Το ματς είχε στραβώσει. Είχε στραβώσει πάρα πολύ. Η Βαγιαδολίδ του Ρονάλντο είχε πάει στην Βαρκελώνη για να πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι της, παρότι είχε αμέτρητες απουσίες και έπαιζε με την πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ισπανίας.

Ο τερματοφύλακας της, ο Ζοέλ Ματίπ, παιδί της Masia και επί σειρά ετών αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα για 90 λεπτά έμοιαζε ανίκητος, έχοντας σε πολλές περιπτώσεις (όπως μία κεφαλιά του Γκριεζμάν σε κενή εστία που πέρασε άουτ) την τύχη με το πλευρό του.

Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να ξεκλειδώσει ένα ματς που έμοιαζε χαμένο και πλέον πλησίασε στον πόντο την Ατλέτικο Μαδρίτης, χάρη σε ένα ασύλληπτο σερί 13 νικών και μιας ισοπαλίας μέσα στο 2021!

Η αποβολή του Όσκαρ Πλάνο (79’) υποχρέωσε την Βαγιαδολίδ να μαζευτεί όλη πίσω και παρότι οι Καταλανοί δεν είχαν φαντασία στην ανάπτυξη το γκολ ήρθε με απρόσμενο για «μπλαουγκράνα» τρόπο.

Από σέντρα του Ντε Γιονγκ, ο Αραούχο που είχε περάσει μπροστά πήρε την κεφαλιά και ο Ντεμπελέ με αριστερό συρτό βολέ χάρισε την νίκη (90’, 1-0) λίγες ημέρες πριν την επίσκεψη στην Μαδρίτη για το clasico απέναντι στην Ρεάλ!

Μία σκληρή ήττα για την Βαγιαδολίδ που ειδικά στο πρώτο μέρος ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο (είχε δοκάρι με τον Κόντρο) και θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό στην μάχη που δίνει για την σωτηρία.

Ωστόσο, αυτή η Μπαρτσελόνα εδώ και μερικούς μήνες έχει άστρο. Από εκεί που μία άτιτλη σεζόν έμοιαζε σχεδόν σίγουρη, πλέον έχει την δυνατότητα μέχρι και για ένα ιστορικό νταμπλ…