Η Βιγιαρεάλ, υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα σε ήττα-σοκ με 5-3 στο “Καμπ Νου” και πλέον είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για τον Τσάβι.

Μετά το αντίο στο Κύπελλο την Τετάρτη, η Μπαρτσελόνα είπε αντίο και στο πρωτάθλημα, με μία ακόμα οδυνηρή γκέλα (3-5), που ήρθε με απίστευτο τρόπο.

Η Βιγιαρεάλ πήγε καλά διαβασμένη στην Βαρκελώνη και πάτησε σε κάθε αδυναμία της ομάδας του Τσάβι.

Το γκολ του Μορένο (22’) ακυρώθηκε για κάποιο περίεργο λόγο από το VAR, όμως ο ίδιος παίκτης πήρε την εκδίκηση του λίγο αργότερα για το 0-1 (41’).

Ένα ερασιτεχνικό τσαφ του Κανσέλο, χάρισε το 0-2 στον πρώην παίκτη της Μπαρτσελόνα, Ιλίας Άκομαχ (54’), όμως αίφνης πατήθηκε ένα κουμπί αφύπνισης.

Ένα καλοζυγισμένο σουτ του Γκιντογάν (60’) μείωσε άμεσα σε 1-2 και ο Πέδρι σε φάση διαρκείας έφερε το παιχνίδι στα ίσα (68’, 2-2), χωρίς ωστόσο η Μπαρτσελόνα να κάνει κάτι φοβερό στο παιχνίδι.

Το μομέντουμ φάνηκε να αλλάζει και η πίεση έφερε την αλλαγή σκηνικού, όταν ο Μπαϊγί με αυτογκόλ έκανε το 3-2 (72’) σε μία απίθανη ανατροπή τριών γκολ σε 12 λεπτά.

Ωστόσο, ούτε και τότε η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε. Η άμυνα της ήταν ξέφραγο αμπέλι και ο Γκέδες με δυνατό διαγώνιο σουτ, σε μία κόντρα επίθεση έκανε το 3-3 (85’).

Οι Καταλανοί βγήκαν άναρχα μπροστά και στο τέλος διαλύθηκαν. Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σόρλοθ έκανε το 3-4 και τρία λεπτά αργότερα ο Μοράλες έδωσε την τελειωτική βολή για το απίστευτο 3-5, σε μία από τις βαρύτερες εντός έδρας ήττες στην ιστορία των μπλαουγκράνα.