Η Ρεάλ Μαδρίτης, αν και βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στο τοίχο στην Παμπλόνα, έδειξε χαρακτήρα από τα παλιά και έφτασε στην ολοκληρωτική ανατροπή (1-4), αυξάνοντας την διαφορά από την Μπαρτσελόνα στους 6 βαθμούς.

Η επίσκεψη στην Παμπλόνα ήταν ένα τεστ χαρακτήρα για την Ρεάλ Μαδρίτης που βρισκόταν ακόμα σε κατάσταση σοκ από τον εντός έδρας αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Ρεάλ Σοσιεδάδ. Ο Ζινεντίν Ζιντάν πείραξε πολύ την ενδεκάδα (μέχρι και ο Μπέιλ έπαιξε βασικός) και η βασίλισσα άργησε πολύ να μπει στο πνεύμα του αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Οσασούνα είχε ήδη τρεις καλές στιγμές και απόλυτα λογικά με βάση την ροή του ματς μπήκε μπροστά στο σκορ με προβολή του Ουνάι Γκαρσία (14’) μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους Μαδριλένους, που στάθηκαν τυχεροί όταν ο ρέφερι δεν είδε μία καρατιά για αποβολή του Σέρχιο Ράμος και μάλιστα κατάφεραν να γυρίσουν το ματς σε χρόνο ρεκόρ.

Ένα βολέ του Ίσκο (34’) και μία κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος (39’) έφεραν τα πάνω – κάτω μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα και έφεραν το ματς σα μέτρα των μερένγκες.

Οι Βάσκοι μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη, πίεσαν για την ισοφάριση όμως οι Ινίγο Πέρεθ (52’), Ρουμπέν Γκαρσία (53’, 74’) δεν κατάφεραν να βρουν το 2-2.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν κυνική στο φινάλε, έπαιξε σωστά τους χώρους και έφτασε τελικά σε ένα θρίαμβο. Δύο γκολ από Λούκας Βάθκεθ (85’) και Γιόβιτς (92’) έφτασαν το σκορ στο 1-4, μία νίκη που δίνει στην βασίλισσα αέρα 6 πόντων στην κορυφή και αυξάνει την πίεση στην Μπαρτσελόνα, η οποία δοκιμάζεται στην έδρα της Μπέτις.