Η Ρεάλ Μαδρίτης, επικράτησε με το επιβλητικό 4-2 της Οσασούνα και συνεχίζει ακάθεξκτη για το πρωτάθλημα Ισπανίας.

Η Ρεάλ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση κι ύστερα από τα τέσσερα γκολ κόντρα στη Θέλτα πέτυχε άλλα τόσα κόντρα στην Οσασούνα για την 29η αγωνιστική της La Liga. Το 4-2 στο “Σαδάρ” είχε πρωταγωνιστή τον Φεντερίκο Βαλβέρδε που ετοίμασε τρία γκολ για τους συμπαίκτες του.

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού στο 7ο λεπτό είχαν σκοράρει κι οι δύο ομάδες. Ο Βινίσιους έγραψε το 1-0 στο 4′ (στο μοναδικό γκολ που δεν ετοίμασε ο Ουρουγουανός μέσος) και ο Άντε Μπούντιμιρ απάντησε τρία λεπτά αργότερα για τους Βάσκους. Οι “μερένγκες” ήταν ανώτεροι, δημιούργησαν ευκαιρίες και έκαναν την ανατροπή στο 18′ με τον Ντάνι Καρβαχάλ, μην αφήνοντας περιθώρια αμφισβήτησης.

Η ομάδα του Χαγκόμπα Αρασάτε που τα πήγαινε εξαιρετικά το προηγούμενο διάστημα αντιμετώπισε τη δεύτερη Ζιρόνα και ηττήθηκε πριν μία εβδομάδα και δεν αντιστάθηκε ούτε στην πρωτοπόρο. Μπραχίμ Ντίαθ και Βινίσιους σκόραραν στο 2ο μέρος δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ρεάλ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο τέλος με τον Ίκερ Μουνιόθ.