Οσασούνα και Ρεάλ Σοσιεδάδ, αναδείχθηκαν ισόπαλες στην Παμπλόνα, για την 15η αγωνιστική της La Liga.

Με το… καλησπέρα η Οσασούνα προηγήθηκε, όταν ο Άντε Μπούντιμιρ με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Μόι Γκόμεζ, με τον τελευταίο να πλασάρει τον εξερχόμενο Αλεχάντρο Ρεμίρο για το 1-0.

Η Σοσιεδάδ έχασε με τραυματισμό τον Αντερ Μπαρενετσέα λίγα λεπτά αργότερα, ωστόσο στο 41’ ισοφάρισε με όμορφη ατομική ενέργεια και σουτ του Ομάρ Σαντίκ.

Η ομάδα του Ιμανόλ Μπαρενετσέα έφτασε κοντά στην ανατροπή στο 62ο λεπτό, με τον Σέρχιο Ερέρα να κάνει εξαιρετική διπλή επέμβαση, σε διαδοχικές προσπάθειες των Τακεφούσα Κούμπο και Μίκελ Μερίνο.

Η Οσασούνα, έτσι, έμεινε για πέμπτο ματς μακριά από το «τρίποντο», ωστόσο έχει σχετική απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα, η Σοσιεδάδ έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη της τετράδας που οδηγεί στο Champions League της προσεχούς περιόδου.