Η  Μπαρτσελόνα αν και δεν πραγματοποίησε και την καλύτερη της φετινή εμφάνιση επικράτησε μέσα στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” της Ρεάλ Μαδρίτης με 3-0 και τσέκαρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της 25ης Μαϊου του Copa Del Rey ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στην Σεβίλλη και συγκεριμένα στο γήπεδο της Μπέτις, το “Μπενίτο Βιγιαμαρίν”.

Με δύο γκολ του Λουίς Σουάρες στο 50ο και στο 73ο λεπτό με πέναλτι και με αυτογκόλ του Βαράν τέσσερα λεπτά πριν, η Μπαρτσελόνα πέρασε σαν σίφουνας από την Μαδρίτη.

Μπορεί να το σκορ να ήταν το 0-3, όμως περισσότερο μοιάζει με πλασματική εικόνα και αυτό διότι η Ρεάλ ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της, δημιούργησε ρήγματα με Βινίσιους Ζούνιορ και Μπενζεμά, έχασε ευκαιρίες όμως ο Γερμανικός “βράχος” ονόματι Μαρκ-Αντρέ Τερ-Στέγκεν ήταν πάλι εκεί, κρατώντας το 0 τόσο σε αρκετές περιπτώσεις όπου η Ρεάλ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, όσο και μετά το πρώτο γκολ των “Μπλαουγκράνα”.

Το ματς ξεκίνησε με μία διαμαρτυρία των γηπεδούχων στο 14ο λεπτό όταν ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σεμέδο στον Βινίσιους όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε παίζεται.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Τερ Στέγκεν είπε το πρώτο μεγάλο “στοπ” στη βραδιά όταν με έγκαιρη έξοδο αρνήθηκε το γκολ στον Βινίσιους ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει.

Στο 36ο λεπτό ο Πικέ “πούλησε” την μπάλα στην Ρεάλ, ο Βινίσιους είδε τον Λενγκλέ να τον σταματάει με την μπάλα να στρώνεται στον Μπενζεμά όπου είδε τον Τερ Στέγκεν να τον νικάει με τα πόδια.

Δύο λεπτά αργότερα ο Βινίσιους από γύρισμα του Ρεγκιλόν έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όμως είδε την προσπάθεια του να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 48′ ο Μπενζεμά αστόχησε ξανά μετά από φάουλ του Μόντριτς και δύο λεπτά μετά η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ.

Ο Ντεμπελέ με έκανε την κούρσα σέρβιρε στον Σουάρες και αυτός άνοιξε το σκορ γράφοντας το 0-1.

Στο 62ο λεπτό η Ρεάλ έχασε την μεγαλύτερη φάση να ισοφαρίσει μετά από γύρισμα του Βινίσιους και κεφαλιά του Ρεγκιλόν που εξουδετέρωσε πάλι ο Τερ Στέγκεν.

Και αφού δεν έγινε το 1-1 έγινε το 0-2 όταν μετά από γύρισμα του Ντεμπελέ ο Βαράν με προβολή έβαλε αυτογκόλ και πέτυχε το 2ο τέρμα της Μπάρτσα.

Το σκορ έκλεισε τέσσερα λεπτά μετά με πέναλτι του Σουάρες το οποίο έκανε ο Κασεμίρο και κάπως έτσι η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε στον τελικό και περιμένει μία εκ των Μπέτις και Βαλένθια.