Επίδειξη δύναμης από την Ρεάλ Μαδρίτης στο “Μπερναμπέου” απέναντι στην Βαλένθια. Η “Βασίλισσα” επικράτησε με το εμφατικό 5-1, με πρωταγωνιστές τους Βινίσιους και Ροντρίγκο που πέτυχαν από δύο γκολ αμφότεροι.

Μετά την απρόσμενη εντός έδρας γκέλα με την Ράγιο στο μίνι μαδριλένικο ντέρμπι, η Ρεάλ απάντησε με τριάρα στην Μπράγκα για το Champions League με το οποίο εξασφάλισε μεσοβδόμαδα την πρόκρισή της στις 16 κορυφαίες ομάδες του θεσμού, όμως ήθελε ένα ακόμη πιο δυνατό ξέσπασμα για να δώσει απαντήσεις προς πάσα κατεύθυνση και το πέτυχε.

Το ρόλο του θύματος των μερένγκες το βράδυ του Σαββάτου (11/11) υποδύθηκε με εξαιρετική επιτυχία η Βαλένθια, με τις νυχτερίδες να αδυνατούν να κοντράρουν τους ασυγκράτητους παίκτες του Κάρλο Αντσελότι και το φινάλε να βρίσκει τους Μαδριλένους να θριαμβεύουν με 5-1, για να βρεθούν στο -2 από την πρωτοπόρο και αποκάλυψη της φετινής La Liga, Ζιρόνα.

Οι νυχτερίδες δέχθηκαν γκολ από τα αποδυτήρια (3’, 1-0) και μάλιστα από τον πιο απροσδόκητο σκόρερ, τον Ντάνι Καρβαχάλ.

Είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν άμεσα, όμως σε δύο περιπτώσεις ο Λουνιν έκρυψε την εστία στον Ούγκο Δούρο σε δύο κλασικές ευκαιρίες για την Βαλένθια.

Ο Ισπανός φορ είχε και τρίτη μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν το ημίχρονο (40’) και εκεί το έργο τελείωσε, αφού άρχισαν οι παραδοσιακοί χοροί.

Ο Βινίσιους έβαλε ένα… αλήτικο γκολ, πλασάροντας με το στήθος σε μία στιγμή σπάνιας έμπνευσης (42’) και στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν βγήκαν στο γήπεδο.

Ο Βίνι έπιασε στον ύπνο τον Μαμαρντασβίλι με ωραίο σουτ για το 3-0 (49’), ενώ στην επόμενη φάση τραγικό λάθος στο build-up έφερε καθαρό τετ-α-τετ του Ροντρίγκο και το τέταρτο γκολ (50’).

Το πόδι σηκώθηκε από το γκάζι, όμως ακόμα και έτσι, η βασίλισσα βρήκε και πέμπτο γκολ από τον Ροντρίγκο (84’), σε ένα χορταστικό βράδυ για τους οπαδούς της βασίλισσας, που στο τέλος είδαν την Βαλένθια να πετυχαίνει το γκολ της τιμής με τον Ούγκο Δούρο (88’) για το τελικό 5-1.