Η Ρεάλ έστησε πάρτι απέναντι στην Βιγιαρεάλ (4-1), ανέβηκε -προσωρινά- στην κορυφή της La Liga και περιμένει… γκέλα της Χιρόνα στο ματς με την Αλαβές την Δευτέρα (18/12).

Οι Μαδριλένοι άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό με το παιδί-θαύμα της Ρεάλ, Τζουντ Μπέλιγχαμ να κάνει του… κεφαλιού του, στέλνοντας με υπέροχη κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Ρεάλ.

Στο 37′ ήταν η σειρά του Ροντρίγκο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βιγιαρεάλ πήγε να μπει ξανά στο ματς, αφού στο 57′ ο Μοράλες μείωσε σε 2-1, όμως οι Μαδριλένοι ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους και στο 64′ ο Μπραχίμ Ντίαθ «έγραψε» το 3-1.

Στο 68′ ήρθε ο Λούκα Μόντριτς για να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 για τους Μαδριλένους που σκαρφάλωσαν στην κορυφή με έναν βαθμό περισσότερο από την Χιρόνα, που την δευτέρα υποδέχεται στην έδρα της την Αλαβές.