Η ανεβασμένη την τελευταία περίοδο Ρεάλ Μαδρίτης, θα μοιράσει τις κλασικές Μαδριλένικες… τάπας στην αγαπημένη της αντίπαλο, Μπαρτσελόνα, δίνοντας μας ένα «κλάσικο» με τα όλα του! Ανώτεροι στο πρώτο μισό οι «γκαλάκτικος», προσπάθησαν να σώσουν ό,τι μπορούν οι Καταλανοί. Μόνη πρώτη στην βαθμολογία η «Βασίλισσα», η οποία είχε ως σκόρερ τους Μπενζεμά (14′) και Κρόος (28′). Ο Μινγκέθα το γκολ της Μπάρτσα στο 60′.

Σε ένα από τα μεγαλύτερο ποδοσφαιρικά γεγονότα του πλανήτη, η Ρεάλ Μαδρίτης του Ζιντάν φιλοξένησε στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής την Μπαρτσελόνα του Κούμαν.

Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκαν αμφότεροι σύλλογοι, αφού από τους «μερένγκες» εκτός δράσης έχουν τεθεί οι Καρβαχάλ, Ράμος, Αζάρ και Βαράν, ενώ για τους «μπλαουγκράνα» Κουτίνιο, Φάτι, Νέτο.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο στο σημερινό κλάσικο θα κυλήσει με την Μπαρτσελόνα στο προσκήνιο, κρατώντας για αρκετό διάστημα την κατοχή στα πόδια της, με αποκορύφωμα μια φάση όπου ο Ντεμπελέ θα κάνει γύρισμα από τα αριστερά όμως ο Μέσι δεν θα καταφέρει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Και ξαφνικά ένα λάθος της Μπάρτσα στην μεσαία γραμμή θα οδηγήσει την μπάλα στα πόδια του Λούκας, εκείνος από τα δεξιά θα κάνει το γύρισμα και ο συνήθης ύποπτος, Καρίμ Μπενζεμά με ένα τελείωμα «ζωγραφιά» (τακουνάκι) στην κίνηση, θα γράψει το 1-0 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης στο 14′!

Οι Καταλανοί το επόμενο 7λεπτο θα βρουν 2 ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν όμως η τύχη δεν θα είναι με το μέρος τους, αφού στην μια ο Αραούχο θα κάνει φάουλ στον Κασεμίρο, ενώ το γέμισμα νωρίτερα του Μέσι από αριστερά, δεν θα βρει αποδέκτη μέσα στην περιοχή του Κουρτουά.

Ο Πέδρι θα είναι και ο πρώτος παίκτης στον αγώνα που θα δει την κίτρινη κάρτα από τον Μανθάνο στο 23′. Και 3 λεπτά μετά ο Αραούχο θα δεχθεί και εκείνος την κίτρινη κάρτα αφού θα ανατρέψει λίγο έξω από την περιοχή τον Βινίσιους, σε πλεονεκτική θέση για απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Και από αυτή την εκτέλεση θα διαμορφωθεί γρήγορα το 2-0, αφού ο σπεσιαλίστας Τόνι Κρόος θα την αναλάβει και χάρις σε μια κόντρα πάνω στην πλάτη του Ντεστ και μια λάθος εκτίμηση του Άλμπα, η μπάλα θα καταλήξει για δεύτερη φορά στην εστία του Τερ Στέγκεν στο 28′!

Μεγάλη ευκαιρία στο 34′, αφού μέσω μιας κόντρας ο Βαλβέρδε από τα δεξιά θα πατήσει στην περιοχή, θα κάνει το σουτ, όμως η μπάλα θα καταλήξει στο δεξί δοκάρι του Τερ Στέγκεν! Ακόμα μια ευκαιρία για την «Βασίλισσα» να διευρύνει κι άλλο το σκορ!

Στο 43′ ο Λούκας Βάσκεθ θα αντικατασταθεί εσπευσμένα λόγω τραυματισμού, με τον Οντριοθόλα να παίρνει την θέση του. Ένας ακόμα πονοκέφαλος για τον Ζιντάν.

Στο 45+1′, μια απευθείας εκτέλεση κόρνερ θα πάρει τέτοια φάλτσα ώστε η μπάλα θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά! Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία για τους Καταλανούς, ενώ ένα λεπτό μετά ξανά μέσω κόρνερ, ο Ντεμπελέ θα εκτελέσει, η μπάλα θα περάσει και θα βρει τον Μέσι, όμως ο Βέλγος κίπερ των «γκαλάκτικος» θα βγει σωστά και θα απομακρύνει κρατώντας το 0 για το πρώτο ημίχρονο!

Συντήρηση προβαδίσματος οι Μαδριλένοι – Να σώσουν ό,τι μπορούν οι Καταλανοί

Με την επανέναρξη, ο Κούμαν θα ρίξει στον αγώνα τον Γκριεζμάν στην θέση του Ντεστ στο 46′.

Νωχελικό το πρώτο δεκάλεπτο από αμφότερες τις ομάδες, αφού και η καταρρακτώδης βροχή έχει συμβάλλει στην ποιότητα του αγώνα μέχρι στιγμής.

Η Ρεάλ παρόλα αυτά θα φτάνει αρκετά εύκολα κοντά και μέσα στην περιοχή της Μπάρτσα, όμως οι τελικές της θα είναι κυρίως εκτός εστίας, με πρωταγωνιστές τους Μπενζεμά και Βινίσιους.

Και ξαφνικά σε μια ανύποπτη φάση στο 60′, ο Άλμπα θα κάνει την σέντρα από τα αριστερά, ο Γκριεζμάν θα αφήσει την μπάλα να περάσει, και εκείνη θα καταλήξει στον Μινγκέθα, ο οποίος χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία θα στείλει την μπάλα με ένα εύκολο σουτ, στην εστία του Κουρτουά, γράφοντας το 2-1!

Δύο λεπτά μετά, ο Βαλβέρδε θα παραχωρήσει την θέση του στον Ασένσιο για την Ρεάλ Μαδρίτης και στο 64′, ο Ρομπέρτο θα περάσει αντί του Μπουσκέτς για τους «μπλαουγκράνα».

Τρομερή έμπνευση στο 65′ του Μόντριτς, ο οποίος με μια υπέροχη πάσα θα βγάλει σχεδόν τετ α τετ τον Βινίσιους απέναντι στον Τερ Στέγκεν, όμως ο Βραζιλιάνος θα κάνει μια λανθασμένη επιλογή θέλοντας να μοιράσει την μπάλα στον Μπενζεμά!

Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία στο 69′ από στημένο για τους γηπεδούχους, με τον Μιλιτάο να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά του πάνω στον Αραούχο ο οποίος σαν από μηχανής θεός θα βρεθεί πάνω στην γραμμή του τέρματος και θα απομακρύνει. Οι «μπλαουγκράνα» θα βγουν μετά από αυτή την απομάκρυνση στην κόντρα, η οποία θα καταλήξει σε ένα κερδισμένο φάουλ από τον Μέσι λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή. Ο Αργεντινός σταρ όμως δεν θα την αξιοποιήσει αφού θα στείλει την μπάλα πάνω στο τοίχος. Στο ίδιο λεπτό και για το μαρκάρισμα πάνω στον Μέσι, ο Νάτσο θα δεχθεί την κίτρινη κάρτα.

Στο 72′ ο Ζιντάν θα προχωρήσει σε τριπλή αλλαγή, βάζοντας τους Μαριάνο, Ίσκο και Μαρσέλο αντί των Μπενζεμά, Κρόος και Βινίσιους αντίστοιχα. Για την Μπαρτσελόνα, ο Μορίμπα θα αντικαταστήσει τον Αραούχο.

Ακόμα δύο αλλαγές για τους «μπλαουγκράνα» στο 81′ αφού οι Μπρέθγουεϊτ και Τρινκάο θα περάσουν αντί των Ντεμπελέ και Πέδρι αντίστοιχα.

Και στο 84′ μετά από συνεχόμενες διαμαρτυρίες των παικτών της Μπαρτσελόνα για πέναλτι του Μεντί πάνω στον Μπρέθγουεϊτ, ο Μανθάνο θα δείξει την κίτρινη κάρτα και στον σκόρερ, Μινγκέθα.

Και ακόμα μια κίτρινη κάρτα στον Κασεμίρο αυτή την φορά, για ένα σκληρό του μαρκάρισμα πάνω στον Μέσι στο 89′. Και ένα λεπτό μετά, ο Κασεμίρο θα δεχθεί και την δεύτερη κίτρινη, αφού θα κάνει ένα ακόμα σκληρό φάουλ λίγο έξω από την περιοχή πάνω στον Μινγκέθα και θα αποβληθεί!

Στο 90+4′ ο Μορίμπα θα χάσει μια τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού η κεφαλιά του νεαρού θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά, ενώ οι υπόλοιποι δεν μπόρεσαν να πάρουν το ριμπάουντ και να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Και με αυτή την φάση θα λήξει ένα ακόμα κλάσικο που θα βρει τους «γκαλάκτικος» της Μαδρίτης νικητές και αυτή την φορά με βαθμολογικό πλεονέκτημα ενόψει της μάχης για τον φετινό τίτλο.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Κουρτουά, Λούκας (Οντριοθόλα 43′), Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος (Ίσκο 73′), Βαλβέρδε (Ασένσιο 62′), Μπενζεμά (Μαριάνο 73′), Βινίσιους (Μαρσέλο 73′).

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Λανγκλέ, Αραούχο (Μορίμπα 72′), Μινγκέθα, Ντεστ (Γκριεζμάν 46′), Μπουσκέτς (Ρομπέρτο 64′), Ντε Γιονγκ, Άλμπα, Πέδρι (Τρινκάο 81′), Μέσι, Ντεμπελέ (Μπρέθγουεϊτ 81′).