Δυο εμβληματικές φιγούρες της Μπαρτσελόνα ο Ζουάν Λαπόρτα και ο Τσάβι επιστρέφουν απόψε (18/3, 22:00) στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» για ακόμα ένα «Clasico» με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η φορμαρισμένη Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει απόψε (18/3, 22:00) την πρωτοπόρο της La Liga, Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και ψάχνει την πρώτη της νίκη σε «Clasico» μετά από έξι ανεπιτυχή αποτελέσματα (πέντε ήττες και μια ισοπαλία). O Tσάβι θα επιστρέψει στην έδρα της μεγάλης αντιπάλου της αγαπημένης του «Μπάρτσα» στο πρώτο του ντέρμπι για το ισπανικό πρωτάθλημα ως προπονητής. Θυμίζουμε πως ο Ισπανός τεχνικός είχε αντιμετωπίσει τους «Μερένγκες» στον ημιτελικό του Super Copa, στον οποίο οι Καταλανοί λύγισαν στην παράταση. O Ζουάν Λαπόρτα μέχρι στιγμής δεν έχει πανηγυρίσει νίκη εναντίον της Ρεάλ στη δεύτερη περίοδό του στη διοικητική ηγεσία του κλαμπ και ευελπιστεί απόψε να σπάσει το «ρόδι» στο γήπεδο όπου είχε πανηγυρίσει την πρώτη από τις συνολικά εννέα νίκες σε «Clasico» της πρώτης του θητείας.

To ημερολόγιο έγραφε 25 Απριλίου του 2004 όταν η τρίτη Μπαρτσελόνα πέρασε με το «διπλό» από την έδρα της μεγάλης της αντιπάλου, η οποία ήταν στη δεύτερη θέση (πρώτη ήταν η Βαλένθια!). Οι Μαδριλένοι του Κάρλος Κεϊρόζ άνοιξαν το σκορ στο 54΄ με τον Σαντιάγκο Σολάρι, όμως οι Καταλανοί του Φρανκ Ράικαρντ έφεραν το ματς στα ίσα τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Πάτρικ Κλάιφερτ. Η «Μπάρτσα» κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από τη Μαδρίτη, χάρη σε μια από τις πολλές στιγμές μαγείας που προσέφερε με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα ο Ροναλντίνιο. Ο Βραζιλιάνος στο 86′ με μαγική σκαφτή μπαλιά έκοψε στα… δύο την άμυνα της Ρεάλ και ο Τσάβι με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Κασίγιας.

Ο τότε 24χρονος χαφ της Μπαρτσελόνα σκόραρε το πρώτο από τα πέντε γκολ που πέτυχε σε 42 ματς κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Θα καταφέρει ο Τσάβι, ως προπονητής αυτή τη φορά, να οδηγήσει τους Καταλανούς στην πρώτη νίκη και της δεύτερης εποχής του Λαπόρτα μέσα στο «παλάτι» της «Βασίλισσας»;