Ατλέτικο, Μπαρτσελόνα και Ρεάλ χαρίζουν αλλεπάλληλα τον τίτλο η μια στην άλλη, αλλά όπως φαίνεται καμία δεν θέλει να το πάρει! Η Βασίλισσα είδε τον χάρο με τα μάτια της, αλλά επέστρεψε από την κόλαση (Κρόος στα χασομέρια) για να το διηγηθεί με το τελικό 2-2 να βγάζει την Σεβίλλη εκτός κόλπου και να κρατάει την Ρεάλ ζωντανή στο όνειρο! Μέγα είσαι VAR και θαυμαστά τα έργα σου, με το πέναλτι του Μπενζεμά να μετατρέπεται σε πέναλτι για… την Σεβίλλη!

Ήταν μια συνάντηση που θα έκρινε πολλά σε αυτήν την αέναη κούρσα τίτλου του ισπανικού πρωταθλήματος. Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να λυγίσει την Ατλέτικο στο «Καμπ Νου» και επί της ουσίας άνοιξε ορθάνοιχτα την πόρτα της πρώτης θέσης στην μισητή αντίπαλο της. Στο στρατόπεδο της Σεβίλλης κυριαρχούσε η απογοήτευση. Η ήττα από την Αθλέτικ Μπιλμπάο μπορεί να μην εκμηδένισε τις ελπίδες της, αλλά σίγουρα ψυχολογικά ήταν αυτό που την «σκότωσε».

Βέβαια ο τρόπος με τον οποίο ήρθε ο καθαρός αποκλεισμός από την Τσέλσι, δεν άφηνε τους Μαδριλένους σε καλύτερη μοίρα. Το πλάνο του Λοπετέγκι ήταν ξεκάθαρο από το πρώτο κιόλας λεπτό. Η γραμμή πίεσης σε ψηλά μέτρα για να «χαλάσει» το παιχνίδι της Βασίλισσας αλλά μέχρι εκεί. Γιατί η διάθεση για επίθεση δεν ήταν υψηλή. Η τακτική αυτή λίγο έλειψε να πάει κατά διαόλου όταν ο Οντριοθόλα βρήκε στο τρέξιμο τον Μπενζεμά, εκείνος πλάσαρε ιδανικά (12′) ωστόσο ο Ισπανός βρισκόταν σε αντικανονική θέση στο ξεκίνημα της φάσης και το γκολ ακυρώθηκε μετά την χρήση VAR.

Ένα ανόητο φάουλ του Κασεμίρο ωστόσο, ήταν αυτό που έμελλε να βάλει την Ρεάλ στα σχοινιά. Η μπάλα πήγε με κοντινή πάσα στον Νάβας, εκείνος έκανε μια γλυκιά σέντρα στο ύψος του πέναλτι, ο Ράκιτιτς έπιασε την κεφαλιά, ο Φερνάντο την υποδέχτηκε και με περίσσια ψυχραιμία έγραψε το 1-0 (22′) στο πρώτο σουτ εντός εστίας στην αποψινή αναμέτρηση.

Η ομάδα του Ζιντάν δυσκολευόταν να πατήσει την περιοχή των φιλοξενούμενων (με εξαίρεση την φάση του 32′ με τον Καρίμ Μπενζεμά) και προσπάθησε να βρει την πολυπόθητη ισοφάριση με μακρινά σουτ. Λίγο τα κακά τελειώματα του Καζεμίρο, λίγο η αφέλεια του Βινίσους δεν της έδωσαν την μεγάλη ευκαιρία. Η κεφαλιά του Κουντέ στο 44ο λεπτό ήταν το επιστέγασμα ενός νωχελικού πρώτου ημιχρόνου που εκτός από το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, δεν είχε κάτι άλλο να μας προσφέρει.

Με την πλάτη στον τοίχο πλέον τόσο ο Ζιντάν, όσο και η ίδια η Ρεάλ η επέμβαση από τον πάγκο φάνταζε επιτακτική. Ο Γάλλος μπορεί να ξόδεψε το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς αλλαγές, αλλά μόλις το αποφάσισε το σκηνικό άλλαξε δραματικά. Ο Καζεμίρο με ένα ακόμη σουτ εκτός περιοχής στο 61′ και η εκνευριστική αστοχία του Βινίσιους στο 65′ λειτούργησαν σαν μοχλός πίεσης και τελικά δεν βγήκε σε κακό.

Ο Μάρκο Ασένσιο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, μετά από όμορφη ασίστ του Καζεμίρο, πλάσαρε ιδανικά και έγραψε το 1-1 (67′), ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο! Η Ρεάλ άρχισε να κλείνει την Σεβίλλη στα καρέ της, στην προσπάθεια της να φτάσει σε μια ανατροπή μισό πρωτάθλημα, ο Μπενζεμά ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, ο Μπόνο έφαγε την προσποίηση του Γάλλου γκρεμίζοντας τον στο έδαφος και όλα έδειχναν να παίρνουν τον δρόμο τους. Ή μήπως όχι; Και αυτό γιατί στην εποχή του VAR δεν μπορείς να είσαι για τίποτα σίγουρος! Η φάση εν τη γενέσει της, ο Μιλιτάο αποδείχτηκε πως βρήκε την μπάλα με απλωμένο το χέρι προτού αυτή φτάσει στον Μπενζεμά και έτσι το πέναλτι για την Ρεάλ μετατράπηκε σε πέναλτι για την Σεβίλλη!

Ο Ιβάν Ράκιτιτς ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών (78′) με τον Κροάτη να μη λαθεύει και να γράφει το 2-1 μετά από ένα απίστευτο σκηνικό. Το παιχνίδι κάπου εκεί έδειχνε να σβήνει, μαζί με τις ελπίδες της Ρεάλ για τον φετινό τίτλο, αλλά ο Θεός του ποδοσφαίρου δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Κρόος έκανε το μακρινό σουτ της απελπισίας, η μπάλα κόντραρε στον Κάρλος, ξεγέλασε τον Μπόνο και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2 στο 95′! Μάλιστα, η Βασίλισσα λίγο έλειψε να πραγματοποιήσει μια επική ανατροπή, αλλά το πλασέ του Καζεμίρο στην εκπνοή πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι των φιλοξενούμενων. Τα πάντα πλέον δείχνουν Ατλέτικο, αλλά μετά από αυτά που έχουν δει τα ματάκια μας, ποιος μπορεί να είναι σίγουρος;