Η Θέλτα “ξέρανε” τη Σοσιεδάδ, στο 90+3′, με αυτογκόλ του Λε Νορμάντ και οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, να ξεφύγουν και να εδραιωθούν στην 3η θέση.

Γρήγορο προβάδισμα πήρε η Σοσιεδάδ, με τον Ογιαρθάμπαλ μόλις στο 5ο λεπτό να ανοίγει το σκορ κάνοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα, με την Θέλτα να μην καταφέρνει να αντιδράσει ούτε στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ελάχιστες φάσεις για γκολ, ωστόσο σπατάλησαν την πιο σημαντική τους στο 51ο λεπτό, όταν ο Άσπας έκανε το κοντινό σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας. Στο 66’ η Σοσιεδάδ είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα, με τον Ογιαρθάμπαλ να περνάει την αντίπαλη άμυνα, να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, αλλά το σουτ που έκανε ήταν αδύναμο και Βιγιάρ μπλόκαρε εύκολα.

Μάλιστα, το έργο της Θέλτα έγινε ακόμη δυσκολότερο όταν ο Τάπια στο 75ο λεπτό αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Παρόλα αυτά, η Σοσιεδάδ την… πάτησε στο τελευταίο λεπτό όταν ο Άσπας έκανε τη σέντρα και ο Λε Νορμάν στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 1-1.