Η Σεβίλλη μοιάζει ανίκητη εντός έδρας, συνεχίζοντας με νίκη επί της Οσασούνα με 2-0 και στην κορυφή της βαθμολογίας.

Κατηφορικό αποδεικνύεται το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» για κάθε αντίπαλο φέτος, αφού η Σεβίλλη δεν χαρίζεται σε κανέναν. Η ομάδα του Ζουλέν Λοπετέγκι μετρά ήδη 5 στα 5 εντός έδρας και με το 2-0 επί της Οσασούνα ανέβηκε και πάλι στην κορυφή της La Liga σε τριπλή ισοβαθμία με Ρεάλ Μαδρίτης και Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Για μία ακόμα φορά η νίκη των Ανδαλουσιανών ήρθε στα… σημεία. Χωρίς εντυπωσιακό ή κυριαρχικό ποδόσφαιρο, αλλά με έμφαση στην λεπτομέρεια. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, η λύση δόθηκε από στατική φάση, όταν ο Ντιέγκο Κάρλος με κεφαλιά έκανε το 1-0 (40’) και έβαλε δύσκολα στην Οσασούνα που ήταν αήττητη εκτός Παμπλόνα.

Μία λάθος έξοδος του Χουάν Πέρεθ εκτός περιοχής, αλλά και η πονηριά του Οκάμπος έφεραν το 2-0 στο 60ό λεπτό, με την ομάδα της Σεβίλλης να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμα σε ένα βροχερό τερέν και να φτάνει σε μία ακόμα νίκη ψυχολογίας, στην προσπάθεια για την υπέρβαση που επιχειρεί φέτος.