Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε της Έλτσε με 2-0, διατηρώντας έτσι το πλεονέκτημα για το Europa League.

Η αποστολή της Ρεάλ Σοσιεδάδ έγινε ευκολότερη μόλις στο 11ο λεπτό όταν ο Γκούτι αποβλήθηκε για την Έλτσε η οποία αγωνίστηκε για 80 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Λογικό ήταν κάποια στιγμή η Σοσιεδάδ να λυγίσει την άμυνα των φιλοξενούμενων και αυτό έγινε στο 72ο λεπτό με τον Ελιστόντο ο οποίος έκανε το 1-0. Η Έλτσε στα τελευταία λεπτά βγήκε μπροστά για την ισοφάριση, άφησε χώρους και η Σοσιεδάδ «χτύπησε» στο 92ο λεπτό με τον Ογιαθάμπαλ για το τελικό 2-0.

Η Σοσιεδάδ παραμένει στην 5η θέση με 56 βαθμούς, έχοντας προβάδισμα για την «μάχη» του Europa League ενώ η Έλτσε είναι στην 19η θέση με 30 βαθμούς, κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.