Η Βιγιαρεάλ έφυγε με το διπλό από το Ανοέτα με 3-1 και υποχρέωσε σε 4η σερί ήττα τη Ρεάλ Σοσιεδάδ που ολοκλήρωσε με 10 παίκτες το παιχνίδι.

Η Βιγιαρέαλ πήρε σπουδαίο διπλό στο Ανοέτα κόντρα στην Ρεάλ Σοσιεδάδ και την υποχρέωσε στην 4η σερί ήττα της και πλέον η Βαλένθια έχει «χρυσή» ευκαιρία να φτάσει την εξάδα. Οι φιλοξενούμενοι έχουν ευκαιρία να κλείσουν το έτος στο -4 από την 6η θέση και τη σημερινή τους αντίπαλο, καθώς θα αντιμετωπίσουν για τη 18η αγωνιστική την Αλαβές.

Η Σοσιεδάδ μπήκε δυνατά και πήρε προβάδισμα στο σκορ με το συνήθη ύποπτο Ισάκ, ωστόσο ο Ζερέρ Μορένο ισοφάρισε σε 1-1 στο 38ο λεπτό για την ισοπαλία του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Ογιαρθάμπαλ, έκανε σκληρό φάουλ και είδε απευθείας κόκκινη κάρτα (49′), το δεύτερο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στη Βιγιαρεάλ.

Ο Μορένο έφερε… τούμπα το ματς στο 68ο λεπτό έπειτα από ασίστ του συνονόματου Αλμπέρτο, με τον Τσουκβουέζε να ολοκληρώνει στο 96′ με τον καλύτερο τρόπο το ματς πετυχαίνοντας το τελικό 3-1.