Η Οσασούνα με ανατροπή στην ανατροπή επικράτησε με 3-2 της Σεβίλλης εκτός έδρας, βάζοντας τέλος στο κακό σερί στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Απέδρασε από το «Σάντσεθ Πιθχουάν» η Οσασούνα. Νίκη 3-2 για την ομάδα της Παμπλόνα στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της La Liga, απαντώντας με ανατροπή στην ανατροπή των γηπεδούχων.

Η Οσασούνα επανήλθε στις νίκες έπειτα από πέντε ανεπιτυχείς προσπάθειες, αφού η προηγούμενη φορά που χαμογέλασε ήταν στις 14/1 με το 1-0 επί της Μαγιόρκα και από τότε έκανε τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες.

Ο Εζαλζουλί πέτυχε στο 85ο λεπτό το «χρυσό» γκολ για τους φιλοξενούμενους, εκμεταλλευόμενος την πάσα του Ιμπάνιεθ μετά από βολέ του Φερνάντεθ.

Η Οσασούνα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και το εξαργύρωσε σε ένα βαθμό, ανοίγοντας το σκορ στο 18’, ενώ είχε τις ευκαιρίες και για ένα δεύτερο τέρμα.

Η Σεβίλλη βελτιώθηκε στο β’ μέρος, αλλά ο Αϊτόρ Φερνάντεθ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους ένα γρήγορο 1-1, το οποίο εν τέλει έγινε στο 63’ με τον Γκούντελ, ενώ ακολούθησε πέντε λεπτά μετά το 1-2 με αυτογκόλ του Φερνάντο.

Ο Εν Νεσιρί ισοφάρισε στο 78’, αλλά η χαρά για την ομάδα του Σαμπάολι κράτησε επτά λεπτά, αφού ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Εζαλζουλί.

Η 23η αγωνιστική:

Παρασκευή 24/2

Έλτσε-Μπέτις 2-3 (7′ πεν. Φιντέλ, 9′ Μπογέ – 65′ πεν. Ιγκλέσιας, 68′ Μιράντα, 90’+5′ πεν. Γουίλιαν Ζοσέ)

Σάββατο 25/2

Εσπανιόλ-Μαγιόρκα 2-1 (22′, 51′ Μπρέιθγουεϊτ – 41′ Μουρίκι)

Κάντιθ-Ράγιο Βαγιεκάνο 1-0 (74′ Γκουαρδιόλα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (85′ Ροντρίγκες – 78′ Χιμένεθ)

Βαλένθια-Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (40′ Θουμπέλδια αυτ.)

Κυριακή 26/2

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Τζιρόνα 2-3 (35′ Γιούρι, 89′ Ραούλ Γκαρσία – 4′ Γκαρσία, 19′ αυτ. Ντε Μάρκος, 45’+1′ αυτ. Βέσγκα)

Θέλτα-Βαγιαδολίδ 3-0 (17′ Σεφέροβιτς, 32′, 64′ Βέιγκα)

Αλμερία-Μπαρτσελόνα 1-0 (24′ Τουρέ)

Σεβίλλη-Οσασούνα 2-3 (63′ Γκούντελ, 78′ Εν Νεσιρί – 18′ Ντ. Γκαρθία, 67′ αυτ. Φερνάντο, 85′ Εζαλζουλί)