Δύο σημαντικούς βαθμούς έχασε η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Θέλτα στο Καμπ Νου, αφού αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 σε αγώνα για την 14η αγωνιστική της La Liga.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους Καταλανούς, που αν και είχαν την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, είδαν την Θέλτα να είναι αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 20ο λεπτό του ματς, ο Ιάγο Άσπας νίκησε τον Τερ-Στέγκεν, κάνοντας το 0-1 για την Θέλτα και βάζοντας δύσκολα στους “μπλαουγκράνα”. Όμως, η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει γρήγορα, με τον Λιονέλ Μέσι στο 22′ να σκοράρει και να ισοφαρίζει σε 1-1. Οι παίκτες του Ενρέστο Βαλβέρδε προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ανατροπής πριν το ημίχρονο, όμως δεν τα κατάφεραν με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Μπαρτσελόνα ήξεραν πως πρέπει να πάρουν την νίκη, κι έτσι συνέχιζαν να πιέζουν την άμυνα της Θέλτα, ώστε να βρουν το δεύτερο γκολ. ΚΑι το βρήκαν, με τον Λουίς Σουάρεζ στο 62ο λεπτό του αγώνα να κάνει το 2-1 και να “γυρνάει” το παιχνίδι για την ομάδα του. Η Θέλτα παρόλα αυτά, αποδείχτηκε σκληρό καρύδι, αφού οκτώ λεπτά αργότερα (70′) ισοφάρισε σε 2-2 με τον Γκόμεζ να είναι ο σκόρερ. Η Μπαρτσελόνα δεν βρήκε απάντηση στην στο γκολ της Θέλτα και έτσι το παιχνίδι έμεινε στο 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.