Με τον Ζεράρ Μορένο να σκοράρει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βιγιαρεάλ πέρασε από την έδρα της Τζιρόνα (1-2), κάνοντας μεγάλο βήμα για την τετράδα και το Champions League.

Ολοταχώς για τετράδα και ένα εισιτήριο για το ερχόμενο Champions League πηγαίνει η Βιγιαρεάλ, η οποία απέδρασε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Τζιρόνα (1-2) με γκολ του Μορένο στο 90+4′, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της La Liga!

Το «κίτρινο υποβρύχιο» μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με κοντινή προβολή του Γέρεμι Πίνο, έπειτα από κλέψιμο και ασίστ του Νίκολας Τζάκσον. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 24′, με εξ επαφής τελείωμα του Νταβίντ Λόπεθ μέσα από την μικρή περιοχή, μετά από στημένη φάση.

Στην επανάληψη, η Τζιρόνα είχε τεράστια ευκαιρία να πετύχει την ολική ανατροπή στο 59′, με το σουτ του Καστάνιος από πλεονεκτική θέση να κοντράρει τελευταία στιγμή σε σώμα αμυντικού. Έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν τον ρυθμό, αγγίζοντας το γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Γκαζανίνγκα να βγάζει σωτήρια το σουτ του Τρινγκέρος.

Τελικώς, η… λύτρωση για τη Βιγιαρεάλ ήρθε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Τζάκσον να βγάζει τον Μορένο σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ και τον Ισπανό στράικερ να μη λαθεύει για το 2-1!

Κάπως έτσι, η ομάδα του Κίκε Σετιέν διεύρυνε το αήττητο σερί της στα πέντε παιχνίδια, φτάνοντας παράλληλα τους 60 βαθμούς, ούσα στο -2 από την τέταρτη Ρεάλ Σοσιεδάδ που απόψε το βράδυ δοκιμάζεται στην έδρα της πρωταθλήτριας, Μπαρτσελόνα.