Ο 19χρονος εξτρέμ της Βιγιαρεάλ, Γέρεμι Πίνο έστησε ένα μικρό πάρτι και με ένα απίθανο καρέ προσωπικών γκολ διέλυσε μόνος του την Εσπανιόλ στο εντυπωσιακό 5-1.

Είναι μερικές ημέρες που ό,τι κι αν κάνεις, πιάνει. Ό,τι κι αν αγγίζεις, γίνεται χρυσός. Ο Γέρεμι Πίνο μέσα σε 53 λεπτά απέναντι στην Εσπανιόλ έβαλε όσα γκολ έχει βάλει μέχρι τώρα στην επαγγελματική του καριέρα και με ένα εκπληκτικό καρέ τερμάτων έγραψε ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος παίκτης από το κίτρινο υποβρύχιο που πετυχαίνει τέσσερα γκολ σε έναν αγώνα της La Liga, αλλά και ο δεύτερος νεαρότερος παίκτης μετά τον Ουσμάν Ντεμπελέ (τότε της Ρεν) που κάνει καρέ σε αγώνα ενός εκ των Top-5 πρωταθλημάτων της Ευρώπης.

Ο 19χρονος εξτρέμ της Βιγαρεάλ που δεν φημίζεται δα και για την εκτελεστική του δεινότητα από το 20ό λεπτό είχε σκοράρει ήδη δύο φορές (14’, 20’), ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ολοκλήρωσε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του.

Το μονόπρακτο του Πίνο συνεχίστηκε με τέταρτο προσωπικό γκολ στο 53ο λεπτό, ενώ το μόνο που κατάφερε η Εσπανιόλ ήταν να μειώσει σε 4-1 με γκολ του Αλβανού Μπάρε (65’), με τον Ντιά να υπογράφει το τελικό 5-1 στο 86ο λεπτό.

Με την νίκη της αυτή, η ομάδα του Ουνάι Έμερι πλησίασε και πάλι σε απόσταση βολής (3 βαθμοί την ζώνη του Champions League), πιάνοντας στην πέμπτη θέση την Μπαρτσελόνα, από την οποία όμως έχει δύο παιχνίδια περισσότερα.