Η Βιγιαρεάλ ηττήθηκε εντός έδρας από την Λας Πάλμας με 1-2 και βρίσκεται πλέον κοντά στην ζώνη του υποβιβασμού.

Την 5η ήττα σε 9 αγώνες πρωταθλήματος γνώρισε η Βιγαρεάλ, που έχασε εντός έδρας και από την Λας Πάλμας (1-2), ένα αποτέλεσμα που την έριξε στην 16η θέση, σε απόσταση μόλις τριών βαθμών από την ζώνη του υποβιβασμού!

Το κίτρινο υποβρύχιο πέταξε ένα ακόμα ημίχρονο στα σκουπίδια και σαν να μην έφτανε η μέτρια απόδοση, ένα φάουλ α λα Κριστιάνο Ρονάλντο του Κόκο, έκανε το 0-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ένα πέναλτι του Μαντί στο ξεκίνημα της επανάληψης ήταν η χαριστική βολή, με τον Καρντονα να κάνει το 0-2 (51’) από το οποίος δεν υπήρχε γυρισμός για την Βιγιαρεάλ.

Ένα γκολ του Μοράλες (83’) ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ και οι ελπίδες που έδωσε η γκολάρα του Μορένο (93’, 1-2) δεν μετουσιώθηκαν σε κάτι καλύτερο στα 13 λεπτά καθυστερήσεων.

Το τελικό 1-2 έφερε αποδοκιμασίες από το κοινό του «Θεράμικα» για μία ακόμα απογοητευτική εμφάνιση που πιστοποίησε την μεγάλη κρίση στην οποία βρίσκεται το κίτρινο υποβρύχιο.