Μία πολύ μεγάλη νίκη πήρε η Λεγκανές εντός έδρας επί της Βιγιαρεάλ, της οποίας επιβλήθηκε με 3-1 για την 14η αγωνιστική της La Liga.

Μέτριο ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο, αφού αμφότερες κοιτούσαν να υπερασπιστούν τις εστίες τους και έπειτα να ψάξουν κάποιο γκολ. Έτσι το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου ήταν φυσιολογικό, δεδομένης της εικόνας του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η Βιγιαρεάλ θέλησε να ανοιχτεί για να βρει ένα γκολ και το κατάφερε. Στο 61′ ο Ράμπα νίκησε τον Κουέγιαρ, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του, με την Λεγκανές να κυνηγάει το σκορ από εκείνο το σημείο κι έπειτα. Δεν τα παράτησε όμως, με αποτέλεσμα να καταφέρει να ισοφαρίσει στο 72ο λεπτό του παιχνιδιού, με τον Ρίκο να είναι ο σκόρερ. Όμως η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα (δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού), δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 81′ βρήκε το γκολ της ανατροπής με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Ναμπίλ Ελ Ζαρ. Η Βιγιαρεάλ προσπάθησε να ισοφαρίσει για να πάρει έστω τον βαθμό, όμως ο Γκάμπριελ στο 93′ έσβησε κάθε ελπίδα για το “κίτρινο υποβρύχιο”, κάνοντας το 3-1 για τη Λεγκανές που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.