Η Γιουβέντους πέρασε ένα από τα πιο δύσκολα βράδια της σύγχρονης ιστορίας εντός συνόρων, καθώς υπέστη βαριά εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Φιορεντίνα και αποδεικνύει πως δεν είναι καλά.

Μια μέρα που δύσκολα θα ξεχάσουν έζησαν απόψε Τρίτη (22/12) οι φίλοι της Γιουβέντους καθώς λίγες ώρες αφού η Ολυμπιακή Επιτροπή δικαίωσε την Νάπολι και διέταξε τη διεξαγωγή του μεταξύ τους αγώνα, υπέστη ντροπιαστική εντός έδρας ήττα από την Φιορεντίνα. Ετσι, η ομάδα του Αντρέα Πίρλο, που δέχθηκε γκολ στο 3’ και έμεινε με δέκα στο 18’, ‘έπεσε’ στο -7 από την Μίλαν και το -6 από την Ιντερ, με τις τρεις να έχουν τον ίδιο αριθμό αγώνων. Πρώτη για νίκη για τους Viola στη 2η θητεία του Τσέζαρε Πραντέλι, αποχώρησε τραυματίας για τους Τορινέζους ο Ντε Λιχτ.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί η Φιορεντίνα, καθώς μόλις στο 3’ ο Ριμπερί πέρασε εκπληκτική κάθετη στο σπριντ του Βλάχοβιτς, ο οποίος άφησε πίσω τον Ντε Λιχτ και με τρομερό σκαφτό τελείωμα νίκησε στην έξοδο τον Σέζνι (0-1). Τα πράγματα θα γινόταν πολύ χειρότερα για τους Bianconeri καθώς 18’ ο Κουαδράδο [μάλλον δεν γιόρτασε καλά τις 200 συμμετοχές του με τους Τορινέζους] έκανε πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Καστροβίλι και η κίτρινη έγινε απευθείας κόκκινη μέσω του VAR. Δύο λεπτά μετά ο Πίρλο έκανε διορθωτική κίνηση βγάζοντας τον Ράμσεϊ και βάζοντας τον Ντανίλο, για να αντιδράσει άσχημα ο Ουαλός με κλωτσιά σε μπουκάλι. Στο άλλο μισό ενός πολύ γεμάτου 45λεπτου, οι Viola βρέθηκαν κάμποσες φορές με καλές προϋποθέσεις στην κόντρα, με τον Μπονούτσι να κάνει πολλά λάθη, όμως το 0-1 διατηρήθηκε.

Στην επανάληψη η Φιορεντίνα, έδειξε μεγάλο φόβο παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, έδωσε μέτρα στην Γιούβε, η οποία όμως στις δύο πιο επικίνδυνες φάσεις που δημιούργησε είδε δύο πέναλτι να μην δίνονται υπέρ της για μαρκαρίσματα σε Κριστιάνο Ρονάλντο και Μπερναρντέσκι, ενώ υπήρξε και κόκκινη που δεν βγήκε στον Μπόρχα Βαλέρο. Οσο η ώρα περνούσε, οι χώροι γίνονταν περισσότεροι για τους Viola που πήραν τελικά μια νίκη που πριν το ματς δεν θα μπορούσαν να ονειρευτούν. Στο 76’ ο Μπιράγκι έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μπονούτσι βρήκε αέρα και ο Αλεξ Σάντρο έβαλε αυτογκόλ, και τέσσερα λεπτά μετά, πάλι ο Μπιράγκι έβγαλε τη σέντρα και η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Ντε Λιχτ για να τη σπρώξει στα δίχτυα ο Κάσερες για το τελικό 0-3.