Η τακτική νίκησε στο πρώτο φετινό derby della Capitale καθώς Λάτσιο και Ρόμα δεν ήθελαν με τίποτα να χάσουν αν και η ισοπαλία δεν βόλευε καμία (0-0).

Οι ομάδες μπήκαν με όρεξη, με τους Giallorossi να έχουν την πρώτη φάση με την άστοχη κεφαλιά του Λουκάκου στο 5′ και πιο επικίνδυνο παίκτη τον Κάρσντορπ στα επόμενα λεπτά ενώ οι Laziali ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια και ήταν σαφώς πιο απειλητικοί, έχοντας οριζόντιο δοκάρι στο 25′ με σουτ του Λουίς Αλμπέρτο από το ύψος της περιοχής. Τρία λεπτά αργότερα, από φάουλ του Ισπανού ο Ρομανιόλι πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ρούι Πατρίσιο έκανε μεγάλη επέμβαση, με το πρώτο μέρος να κλείνει χωρίς γκολ αλλά με πέντε κίτρινες κάρτες.

Το ότι οι φάσεις ήταν λίγες στο πρώτο μέρος, δεν σήμαινε ότι θα είναι περισσότερες στο δεύτερο. Η Ρόμα ήταν καλύτερη σε σχέση με την εικόνα της στα πρώτα 45′ αλλά δεν έδειξε ότι «καίγεται» να πάρει το ματς, ενώ ούτε η Λάτσιο έγινε απειλητική έχοντας μόνο κάποια μακρινά σουτ που δεν έκαναν τη ζημιά και το 0-0 παρέμεινε εντελώς φυσιολογικά μέχρι το τέλος. Έτσι οι Giallorossi πήγαν στο -3 από την 4η θέση και οι Laziali στο -4.