Η Λάτσιο δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο κόντρα στην Ρόμα και την παιδική της άμυνα, για να επικρατήσει με 3-0 και να καλύψει το χαμένο έδαφος, πλησιάζοντας στο -2 από την τετράδα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αποκαρδιωτικοί και δεν έβγαλαν καμία αντίδραση παρά τα εύκολα γκολ, δείχνοντας να βολεύεται με αυτό.

Ο Λουίς Αλμπέρτο μας θύμισε γιατί αποτελεί έναν από τους κορυφαίους χαφ στον πλανήτη, πετυχαίνοντας δύο απίθανα τέρματα για να βάλει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στον θρίαμβο της πόλης.

Αγώνας:

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωχελικά και νωθρά, αλληλοεξουδετερώνοντας η μία την άλλη. Έμοιαζαν αρκετά αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά και τους παίκτες, κάπως, φοβισμένους να δοκιμάσουν το εξεζητημένο.

Την βοήθεια ήρθε να δώσει ο Ιμπάνεζ στο 14ο λεπτό, όταν και πρόσφερε απλόχερα το γκολ στους γηπεδούχους.

Από κόρνερ των Ρωμαίων, οι παίκτες του Ινζάγκι ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση. Αυτή έδειχνε να χάνεται όταν η μπάλα έφτασε στον Ιμπάνεζ, που με ένα παιδικό λάθος, χάρισε ουσιαστικά την μπάλα στον Λαζάρι, όπου κόντραρε και ο Ιμόμπιλε σκόραρε από κοντά.

Οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε κάποια κόρνερ ώστε να ψάξουν τον τρόπο να απειλήσουν, δίχως να καταφέρουν κάτι αξιόλογο.

Και πριν καλά καλά συνέλθουν, ο Αλμπέρτο ήρθε να τους τιμωρήσει εκ νέου, σε ακόμα μία αμυντική αδράνεια στο 23′.

Ξανά από αντίπαλο κόρνερ, η Λάτσιο έφυγε ξανά στην αντεπίθεση, με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να βλέπει τον Λαζάρι. Αυτός έπεσε από ένα εύκολο μαρκάρισμα, όμως σηκώθηκε αμέσως, ενώ οι αντίπαλοι του διαμαρτύρονταν και έδωσε στον Αλμπέρτο, με τον Ισπανό ταλαντούχο χαφ να σημαδεύει τη γωνία του Λόπεθ για το 2-0.

Τα δύο γκολ διαφορά ήταν ένα σοκ που δύσκολα θα ξεπέρναγαν οι φιλοξενούμενοι και, τουλάχιστον, στο υπόλοιπο κομμάτι του πρώτου μέρους, δεν το κατάφεραν.

Ήρεμα κύλησε το υπόλοιπο 20λεπτο, δίχως φάσεις και με τους Λατσιάλι να διαχειρίζονται εξαιρετικά το ισχυρό προβάδισμα τους.

Παρά την προσπάθεια του Φονσέκα να αλλάξει κάτι με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, περνώντας τον Πέδρο στο παιχνίδι, δεν ήταν επιτυχημένο.

Η εικόνα της Ρόμα που αδυνατούσε να βρει συνοχή και να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο, συνεχίστηκε, προς κακή της τύχη.

Η αναμέτρηση έγινε πιο physical και είδαμε πολλές μονομαχίες, που φυσικά ωφελούσαν μόνο την ομάδα του Ινζάγκι.

Και εκεί που όλα κυλούσαν ήρεμα, από άποψη θεάματος, ήρθε ο Αλμπέρτο για να μας ξυπνήσει, σκοράροντας ξανά με αριστουργηματικό τρόπο στο 67′.

Από οργανωμένη επίθεση, ο Άκπρο είδε ακροβολισμένο τον Ισπανό χαφ στο όριο της περιοχής, αυτός είχε τον απαραίτητο χρόνο να σταματήσει την μπάλα, να δει τις επιλογές του και εν τέλει να κάνει το εξεζητημένο, σημαδεύοντας εκ νέου την γωνία του Λόπεθ, για το 3-0 και το game over.

Αν το παιχνίδι ήταν ήδη διαδικαστικό στο 2-0, φανταστείτε στο 3-0. Η Λάτσιο έκοψε ταχύτητα και έμεινε πίσω, μη θέλοντας να συνεχίσει τον θρίαμβο και να κρατήσει δυνάμεις.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν τους αντιπάλους τους να κάνουν ότι θέλουν και δεν προέβαλαν καμία αντίσταση, με το ματς να λήγει χωρίς καμία άλλη συγκίνηση.

Κίτρινες: Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (11′), Ράντου (20′), Μαντσίνι (34′), Ατσέρμπι (45+3′), Σμόλινγκ (60′), Φελίπε (62′), Λέιβα (63′), Πέδρο (71′), Μικιταριάν (90′)

Λάτσιο (Ινζάγκι): Ρέινα, Ράντου (83′ Χόεντ), Ατσέρμπι, Φελίπε (69′ Πάτριτς), Μάρουσιτς, Αλμπέρτο, Λέιβα (65′ Εσκαλάντε), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λαζάρι, Ιμόμπιλε (83′ Κορέα), Καϊσέδο (65′ Άκπρο)

Ρόμα (Φονσέκα): Λόπεθ, Ιμπάνεζ, Σμόλινγκ, Μαντσίνι (71′ Μαγιοράλ), Σπινατσόλα (71′ Πέρες), Βερετούτ (46′ Πέδρο), Βίλαρ (60′ Κριστάντε), Κάρσντορπ, Μικιταριάν, Τζέκο, Πελεγκρίνι