Με τους Ορσολίνι και Σαλεμάκερς να πετυχαίνουν δύο φανταστικά γκολ στο πρώτο μέρος και τον Λυκογιάννη να σκοράρει στις καθυστερήσεις, η Μπολόνια επιβλήθηκε 3-0 της Σαλερνιτάνα και έκανε ακόμη ένα γερό βήμα για έξοδο στο Champions League.

Τίποτα-τίποτα δεν την σταματά, στο δρόμο προς το Champions League! Ο λόγος για την εκπληκτική τη φετινή σεζόν Μπολόνια, με την ομάδα του Τιάγκο Μότα να “σκουπίζει” την Σαλερνιτάνα με 3-0 για την 30η αγωνιστική της Serie A και με την 8η νίκη της στα εννέα τελευταία ματς πρωταθλήματος να εδραιώνεται στην 4η θέση (στο -2 από την 3η Γιουβέντους), που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στη συμμετοχή της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, με το τρίποντο να το εξασφαλίζουν από το πρώτο 45λεπτο όταν και απέκτησαν αβαντάζ για τη νίκη. Στο 14ο λεπτό ο Ορσολίνι έγραψε το 1-0 με ασύλληπτο αριστερό διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ενώ στο 44ο λεπτό έγινε το 2-0, ξανά με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει αυτή τη φορά από το δεξί πόδι του Σαλεμάκερς.

Στο δεύτερο μέρος οι ροσομπλού όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμά τους αλλά πρόσθεσαν και το κερασάκι στην τούρτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπάμπη Λυκογιάννη, ο οποίος έπαιξε σε όλο το ματς, να διαμορφώνει το τελικό 3-0 μέσα σε αποθέωση από το κοινό του “Ρενάτο Νταλ’Άρα”.

Από την πλευρά της, η Σαλερνιτάνα έμεινε για 12ο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη (2 ισοπαλίες – 10 ήττες σε αυτό το διάστημα) και η υπόθεση παραμονή μοιάζει άπιαστο όνειρο αυτή τη στιγμή (στο -11 από τη γραμμή της σωτηρίας), με τον Κώστα Μανωλά να αγωνίζεται βασικός και να γίνεται αλλαγή στο 83′ και τον Τριαντάφυλλο Πασαλίδη να μένει στον πάγκο.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Ραβάλια, Πος (83′ Ντε Σιλβέστρι), Καλαφιόρι, Λουκουμί, Λυκογιάννης, Άμπισερ, Φρόιλερ (64′ Ουρμπάνσκι), Ορσολίνι (64′ Εντόι) Φέργκιουσον (74′ Φέργκιουσον), Σαλεμάκερς, Όντγκαρντ (64′ Ζίρκζι)

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Κοστίλ, Πιερότσι (60′ Σάμπια), Μανωλά (83′ Μπόατενγκ), Πιρόλα, Μπράνταριτς, Πελεγκρίνο (66′ Βινιάτο), Ματζόρε (60′ Κουλιμπαλί), Μπάσιτς (67′ Λεγκόφσκι), Καντρέβα, Σίμι, Τσάουνα