Η Μίλαν προηγήθηκε, είδε ένα «περίεργο» γκολ να της ακυρώνεται, έμεινε με δέκα, ισοφαρίστηκε, αλλά βρήκε τον τρόπο να περάσει από την έδρα της Σαμπντόρια (1-2) και να πιάσει την Νάπολι στην κορυφή της Serie A.

Ιδανικά ξεκίνησε το ματς για την Μίλαν, με τον Ραφαέλ Λεάο να είναι για ακόμα μια φορά μέσα σε ένα γκολ της. Στο 6’ ο Πορτογάλος πήρε… μαζί του δύο αντιπάλους, κουβάλησε την μπάλα και στο τέλος έδωσε στον Ζούνιορ Μεσίας, ο οποίος μέσα από την περιοχή πλάσαρε για το 0-1.

Στο 11’ η Σαμπντόρια βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση με το τεχνικό σουτ του Τζούριτσιτς το οποίο πήγε στο οριζόντιο και στο 20’ έγινε μια φάση που συζητήθηκε. Επειτα από γέμισμα ο Λεάο έκανε τη σέντρα, η μπάλα πήγε στην πλάτη του Ντε Κετελάρε και στα δίχτυα, όμως έπειτα από κάμποσα λεπτά μέσω VAR ακυρώθηκε αν και από τις γραμμές δεν φαινόταν ο σκόρερ ή ο Ζιρού να είναι οφσάιντ.

Το πρώτο μέρος έφυγε με 0-1 και το δεύτερο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους Rossoneri. Στο 47’ ο Λεάο επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι και… αποκεφάλισε αντίπαλο με συνέπεια να δει δεύτερη κίτρινη και να αφήσει την ομάδα του με δέκα παίκτες. Δέκα λεπτά μετά, η Σαμπντόρια ισοφάρισε, όταν ο Αγκουντέλο έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Τζούριτσιτς με κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι πρόλαβε τον Μενιάν (1-1).

Στο 63’ ο Ερναντέζ έκανε ένα σουτ και ανάγκασε τον Αουντέρο να διώξει σε κόρνερ. Σε αυτό, ο Ζιρού πήρε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βιγιάρ. Το VAR το είδε, το πέναλτι υποδείχθηκε και στο 67’ από την άσπρη βούλα ο Γάλλος φορ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι πρωταθλητές μπήκαν σε ultra αμυντικό mode και αφού γλύτωσαν στο 87’ από τριπλή ευκαιρία και δοκάρι, κράτησαν την πολύτιμη νίκη στο Luigi Ferraris.