Με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο στη Νίκαια, ο Ατρόμητος ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και διέλυσε με 4-1 τον Ιωνικό. Δύο ασίστ ο Κλωναρίδης, ασίστ και γκολ ο Τζαβίδας, από ένα και οι Κεσχρίντα, Ρομπάιγ και Φριντζόνσον.

Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ και την ισοπαλία με τον Παναιτωλικό, ο Ατρόμητος επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 4-1 του Ιωνικού στη Νίκαια, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League. Οι Περιστεριώτες ανέβηκαν έτσι στους 7 βαθμούς και πλέον αισιοδοξούν για ακόμη καλύτερη συνέχεια στο πρωτάθλημα, ειδικά μετά από εμφανίσεις σαν αυτή του δεύτερου ημιχρόνου. Η ομάδα του Κρις Κόλμαν βρέθηκε πίσω στο σκορ προς το φινάλε του πρώτου μέρους μετά από μια ακόμη υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του σπεσιαλίστα Μεντόσα για τους γηπεδούχους, ωστόσο έφτασε γρήγορα στην ανατροπή στο δεύτερο. Μάλιστα, καταλυτικές στην εξέλιξη του αγώνα ήταν και οι τρεις αλλαγές του Ουαλού τεχνικού των φιλοξενούμενων με την έναρξη της επανάληψης, αφού Κλωναρίδης, Τζαβίδας και Φριντζόνσον είχαν συμμετοχή και στα τρία γκολ που πέτυχε ο Ατρόμητος από το 53′ ως το 61′ για να ανατρέψει έτσι το σκορ και να φτάσει ουσιαστικά στο «τρίποντο». Στο φινάλε, Κλωναρίδης και Τζαβίδας συνδυάστηκαν για το κερασάκι και το τελικό 1-4. Εξαιρετική συνολικά εμφάνιση των Περιστεριωτών, κυρίως στο δεύτερο 45λεπτο, όταν έκαναν ό,τι ήθελαν απέναντι σε μια τραγική και εξαιρετικά αργή άμυνα του Ιωνικού.

Δυνατό ξεκίνημα του Ιωνικού

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, ο Ιωνικός ήταν η ομάδα που έκανε το πιο δυνατό ξεκίνημα, με καλή κυκλοφορία μπάλας, ενώ συνολικά καλός ήταν και ο ρυθμός του ματς. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη μπάλα στα πόδια και πίεζαν για το γκολ, με αρκετές τελικές στο πρώτο μισάωρο. Στο διάστημα αυτό πάντως, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που είχε τις δύο καλύτερες φάσεις. Στο 9′ ο Μεντόσα είχε ένα σουτ εκτός περιοχής άουτ και στο 11′ ο Ατρόμητος απάντησε με τον Κιάρτανσον να σουτάρει από κοντά και τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει. Αυτή ήταν η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς, με τον Ιωνικό στη συνέχεια να δοκιμάζει την τύχη του κυρίως εκτός περιοχής. Άοσμαν δις, Μεντόσα και Μάντζης είχαν τέσσερα σουτ εκτός περιοχής που δεν απείλησαν τον Γιαννιώτη, στο δεκάλεπτο 13′ έως 23′. Στο 25′ ο Μάντζης είχε κεφαλιά άουτ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Μύγα και στο 29′ ήρθε η δεύτερη μεγάλη στιγμή του Ατρομήτου, όταν ο Μουνίθ υποδέχθηκε μπαλιά στον κενό χώρο, πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ που δοκίμασε δεν ήταν καλό και το μπλόκαρε σταθερά ο Χουτεσιώτης.

Στο πεντάλεπτο 30′ έως 35′ ο Ατρόμητος ανέβασε ρυθμούς και πίεσε, όμως ο Ιωνικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με στατική φάση. Όπως είχε κάνει και πριν από μια βδομάδα στο Καραϊσκάκη, ο Χαβιέ Μεντόσα σκόραρε με μια έξοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιαννιώτη για το 1-0. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, στο οποίο ο Ιωνικός είχε 9 τελικές έναντι 4 του Ατρομήτου και κατοχή μπάλας στο 54%.

Τριπλή… χρυσή αλλαγή του Κόλμαν και ανατροπή

Βλέποντας την ομάδα του να δυσκολεύεται στη δημιουργία, ο Κρις Κόλμαν δεν δίστασε να κάνει τριπλή αλλαγή με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και αυτή η κίνηση του Ουαλού ήταν… όλα τα λεφτά στο ματς, αφού οι τρεις τους έκαναν τη διαφορά. Στο 53′ ο Κλωναρίδης βρήκε με ωραία κάθετη τον Κεσχρίντα που με διαγώνιο πλασέ (και με ευθύνη του Χουτεσιώτη) ισοφάρισε, κάνοντας την… αρχή στην παράσταση του δεύτερου μέρους! Ένα δίλεπτο μετά, μετά από άψογη κυκλοφορία μπάλας στην αντεπίθεση και εξαιρετική ασίστ του Τζαβίδα στον κενό χώρο, ο Φριντζόνσον έκανε το τελείωμα στην κίνηση στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Χουτεσιώτη για το 1-2. Στο 61′, οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά τελείωσαν το ματς. Νέα ταχύτατη αντεπίθεση, ο Κουέν έβγαλε την κάθετη, ο Τζαβίδας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε όμως ο Ρομπάιγ που είχε ακολουθήσει τη φάση, απλώς έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

Ως το φινάλε, ελάχιστα πράγματα ήταν άξια αναφοράς, με τον Ιωνικό να έχει αποδεχθεί ουσιαστικά την τύχη του και να απειλεί μονάχα με ένα μακρινό σουτ του Κάνιας που απέκρουσε σε κόρνερ ο Γιαννιώτης. Μάλιστα, στο φινάλε ο Ατρόμητος έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα. Ο Κλωναρίδης έκανε εξαιρετική κίνηση στα δεξιά, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε το γύρισμα, με τον Τζαβίδα να γράφει το τελικό 1-4 με κοντινή προβολή. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο Ατρόμητος πλέον είναι στους 7 βαθμούς και στα… ψηλά της βαθμολογίας, ενώ ο δε Ιωνικός παραμένει χωρίς νίκη και στην τελευταία θέση…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός / 3-4-2-1): Χουτεσιώτης, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες (59′ Μίλο), Βαλεριάνος, Κάνιας, Μασάς (87′ Ελευθεριάδης), Μεντόσα (67′ Λοβέρα), Μύγας, Άοσμαν, Μάντζης (59′ Ιωαννίδης).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν / 4-3-3): Γιαννιώτης,Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Σουάρεθ, Κεσχρίντα, Κουέν, Γκονζάλες (89′ Έρλινγκμαρκ), Μουνίθ (46′ Φριντζόνσον), Ρομπάιγ (84′ Τζοβάρας), Ροτάριου (46′ Κλωναρίδης), Κάρτανσον (46′ Τζαβίδας).