Η Λάτσιο έφερε τούμπα την αναμέτρηση στην Βερόνα επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 5-1 και έπιασε την Αταλάντα στην τρίτη θέση. Λύγισε την Φιορεντίνα η Ρόμα (2-1)…

Ο Άμραμπατ στο 38ο λεπτό άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι, με τον Ιμόμπιλε να απαντάει με τον ίδιο τρόπο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και να φέρει το σκορ στα ίσα. Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 56′ έφερε… τούμπα το ματς, με τον Κορέα έξι λεπτά αργότερα να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Ιμόμπιλε σκόραρε δύο ακόμη τέρματα ένα στο 83′ και άλλο ένα δέκα λεπτά αργότερα ξανά από το σημείο του πέναλτι, πετυχαίνοντας χατ-τρικ και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Λάτσιο.

Η Ρόμα κατάφερε να λυγίσει την Φιορεντίνα με 2-1 σκορ και δύο πέναλτι υπέρ της, με το δεύτερο να είναι ιδιαίτερα αμφισβητούμενο. Και τα δύο γκολ από την άσπρη βούλα πέτυχε ο Βερετού στο 45′ και στο 87′, με τον Μιλένκοβιτς να έχει ισοφαρίσει ενδιάμεσα για τους «βιόλα» στο 54ο λεπτό.

Εκτός έδρας νίκη για την Ουντινέζε, που επικράτησε 1-0 της Κάλιαρι χάρη στο γκολ του Οκάκα στο 3ο λεπτό, ενώ Σπαλ και Τορίνο έμειναν στο 1-1. Ο Βέρντι είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντ’αλεσάντρο δέκα λεπτά πριν το φινάλε να διαμορφώνει το τελικό σκορ.