Η Μπολόνια “διέλυσε” με 4-1 την Πάρμα και πλέον βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στο να παραμείνει στην Serie A, ενώ οι ηττημένοι πλησιάζουν ακόμα περισσότερο στον υποβιβασμό.

Το ντέρμπι παραμονής, μόνο σαν ντέρμπι δεν εξελίχθηκε καθώς οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και μετά τη νίκη τους χρειάζονται μόλις έναν βαθμό σε δύο αναμετρήσεις για να μείνουν στην κατηγορία.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερο θέαμα και πέρασε απαρατήρητο, όμως στην επανάληψη η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς βρήκε δύο γκολ μέσα σε μόλις 8 λεπτά. Πρώτα ο Ορσουλίνι έκανε το 1-0 μετά την ασίστ του Τζεμαϊλι, ενώ το αυτογκόλ του Σέπε διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 62′ τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους έγιναν ακόμα πιο δύσκολα καθώς έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μπρούνο Άλβες.

Η Μπολόνια εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή και έφτασε σε τρίτο τέρμα με τον Λιάνκο στο 72′, ενώ ακόμα ένα αυτογκόλ από τον Σιεράλτα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Το μοναδικό που κατάφερε η Πάρμα ήταν να μειώσει ενδιάμεσα με τον Ινγκλέσε.