Η Ρεάλ χρειάστηκε τον Τιμπό Κουρτουά και τη διαδικασία των πέναλτι για να κάμψει την αντίσταση της Βαλένθια στα ημιτελικά του Supercopa που διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία.

Η Ρεάλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον συγκλονιστικό πρώτο ημιτελικό του Supercopa που διεξάγεται στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας. Οι “μερένγκες” επικράτησαν με 4-3 στα πέναλτι της Βαλένθια ύστερα από 120 λεπτά που “σφραγίστηκαν” από ισοπαλία 1-1.

Ο αγώνας άρχισε με ισορροπία από τις δύο ομάδες. Το 200ό παιχνίδι του Κάρλο Αντσελότι στον πάγκο των “μερένγκες” (4ος προπονητής που φτάνει αυτό το όριο) βρήκε τους πρωταθλητές Ισπανίας και Ευρώπης να δυσκολεύονται να διασπάσουν την καλά στημένη άμυνα που είχε ετοιμάσει ο Τζενάρο Γκατούζο.

Σε μία στιγμή που αυτό συνέβη, στο 39ο λεπτό, ο Καρίμ Μπενζεμά ανατράπηκε στην περιοχή και ο Γάλλος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, γράφοντας το 1-0. Ήταν το τέταρτο τέρμα στα τελευταία τρία πιαχνίδια του και το έκτο στα τελευταία έξι.

Οι “νυχτερίδες” δεν πτοήθηκαν και μόλις στο 22ο δευτερόλεπτο από την επανέναρξη του αγώνα, ο στόχος του Ολυμπιακού για το δεξί άκρο της άμυνας (ο οποίος αγωνίστηκε ως δεξιός μέσος), Τονί Λάτο, έβγαλε μια σέντρα και ο Σαμουέλ Λίνο ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Αντσελότι είχε ρίξει στη μάχη τον Λούκα Μόντριτς και ακολούθησαν οι Ντάνι Καρβαχάλ και Φερλάν Μεντί, ενώ ο Γκατούζο “φρέσκαρε” την επίθεσή του με τους Ούγκο Ντούρο και Φραν Πέρεθ. Η Βαλένθια άντεξε στην πίεση της Ρεάλ και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκιόργκι Μαμαρντασβίλι απέκρουσε το τετ α τετ του Βινίσιους, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός είχε ακόμα μια… μονομαχία με τον Γεωργιανό τερματοφύλακα με την έναρξη του 1ου μέρους της παράτασης, όμως και ο Τιμπό Κουρτουά χρειάστηκε σε ένα τετ α τετ του Φραν Πέρεθ στο 110′. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου ο Εράι Τσεμέρτ έστειλε την μπάλα άουτ και ο Χοσέ Λουίς Γκαγιά πάνω στον Κουρτουά, με συνέπεια η Ρεάλ να προκριθεί στον τελικό της Κυριακής, όπου περιμένει το νικητή του Μπέτις – Μπαρτσελόνα.