Με γκολ του Ροτάριου ο Ατρόμητος επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού και κρατάει ελπίδες συμμετοχής στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Σημείο αναφοράς στην αναμέτρηση αποτέλεσε το ντεμπούτο του Γιάννη Πετράκη στον πάγκο του Λεβαδειακού, με τον έμπειρο κόουτς να διαδέχεται – προ ημερών – τον Γιάσμινκο Βέλιτς στην ομάδα της Βοιωτίας.

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και με κινητήριους μοχλούς τους Γκονζάλες – Καμαρά – Κεσχρίντα – Ροτάριου, έψαχναν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ.

Ο Ρομπάιγ σε δύο περιπτώσεις (11΄- 22΄) απείλησε με ισάριθμα σουτ μέσα από την περιοχή τα οποία δεν βρήκαν στόχο.

Η υπεροχή της ομάδας του Περιστερίου καρποφόρησε στο 33΄. Μετά από σέντρα του Γκονζάλες, ο Ροτάριου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να χτυπήσει πρώτα στο δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν…στροφές μετά το γκολ που δέχτηκαν και προσπάθησαν να απαντήσουν – με κύριο εκφραστή των επιθετικών ενεργειών τους τον Γιαννιώτα από τη δεξιά πλευρά – χωρίς ωστόσο να έχουν την κλασική ευκαιρία.

Πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο στο β΄ημίχρονο με τον Κιάρτανσον στο 51΄, με τον Ισλανδό επιθετικό να κάνει την προβολή από καλή θέση στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ο Λεβαδειακός έμεινε με 10 παίκτες στο 58΄. Ο Μίχος που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς με την έναρξη του β΄ημιχρόνου, μέσα σε ένα λεπτό (57΄- 58΄) αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες (τη δεύτερη για μαρκάρισμα στον Καμαρά) και πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Ο Λεβαδειακός παρά το αριθμητικό μειονέκτημα παικτών στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθούσε να επιτεθεί και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

O Γκροφ που έδειξε πολύ καλά στοιχεία, κράτησε «ζωντανό» τον Λεβαδειακό στο ματς με μια σπουδαία επέμβαση έπειτα από πλασέ του Καμαρά από το ύψος της μικρής περιοχής στο 77΄ .

Ο Ατρόμητος δεν τελείωσε πρόωρα το παιχνίδι ούτε στο 84΄με το πλασέ του Καμαρά να βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γκροφ μπλόκαρε το πλασέ του Κιάρτανσον.

Στο 86΄οι Βοιωτοί λίγο έλειψε να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης όταν μετά από φάουλ του Ντεντάκη και κεφαλιά του Τσάπρα στο δεύτερο δοκάρι ο Γιαννιώτης δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε την μπάλα.

Με τους τρεις βαθμούς που έριξε στο σακούλι ο Ατρόμητος έφτασε τους 28 ανέβηκε στην έβδομη θέση και δεδομένου πως εκκρεμεί η απόφαση (σε δεύτερο βαθμό) για την τύχη του αγώνα με την ΑΕΚ κι έχει ένα ματς λιγότερο, διατηρεί οπτική επαφή με την εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Ο Λεβαδειακός δεν μπόρεσε να΄χει όφελος από την επίσκεψη στο Περιστέρι και παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού στην 13η θέση με 13 βαθμούς..

Ο διαιτητής Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας) εκτός από την αποβολή του Βήχου, έδειξε κίτρινη κάρτα στους Παζ, Παναγιώτου, Νταμπό, Έρλινγκμαρκ, Γερεμέγιεφ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Αθανασίου, Κεσχρίντα, Χατζησαΐας, Στρουγγής, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ (75΄Οικονομίδης), Καμαρά, Ροτάριου, Ρομπάιγ (60΄Τζοβάρας), Τζαβίδας (50΄Κιάρτανσον).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Ντεντάκης, Παζ, Τσάπρας, Παναγιώτου (46΄Βήχος), Μεχία (46΄Σβάρκα) (61΄Λιάγκας), Νταμπό, Βρακάς (80΄Σακό), Γιαννιώτας (72΄Σαχπεκίδης), Νίκας, Γερεμέγιεφ.