Ο Πανιώνιος έπαιζε την παραμονή στο Περιστέρι, ωστόσο δεν κατάφερε να βγει νικητής φύγει (0-0) και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα της Ξάνθης είναι αυτός που υποβιβάζεται στην SuperLeague2 αλλά ελπίζει στην παραμονή μέσω αναδιάρθρωσης!

Ο Πανιώνιος μετά από μια ακόμη τραγική όμως εμφάνιση, πήρε το 0-0 μονάχα χάρη στις επεμβάσεις του Κότνικ και την αστοχία των Περιστεριωτών και ολοκλήρωσε το φετινό πρωτάθλημα ως ουραγός της Super League, αφού την ίδια ώρα η Ξάνθη έπαιρνε επίσης το 0-0 στη Λάρισα. Μετά τα συγκεκριμένα αποτελέσματα, οι Νεοσμυρνιώτες πέφτουν κατηγορία και πλέον ελπίζουν μόνο σε πιθανή αναδιάρθρωση του πρωταθλήματος για να αποφύγουν κάτι τέτοιο.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, από τα πρώτα κιόλας λεπτά του, ο Ατρόμητος ήταν η μοναδική ομάδα που ουσιαστικά υπήρχε στο γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, το φάουλ -λίγο άουτ- του Γκάλο στο 8′, την κεφαλιά -επίσης ελάχιστα άουτ- από τον Μανούσο στο 19′, και το σουτ του Νάτσου στο 43′ που έσωσε ο Κότνικ, σε μια από τις πολλές σωτήριες επεμβάσεις του στο ματς. Ενδεικτικό της εικόνας του πρώτου μέρους ήταν οι 7-0 τελικές και η κατοχή μπάλας των γηπεδούχων στο 74%! Όχι βεβαίως ότι άλλαξε κάτι στο β’ μέρος ως προς την εικόνα του αγώνα. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έπαιζε σαν να καιγόταν για τη νίκη, έχοντας ακόμη περισσότερες ευκαιρίες για να βρει το γκολ που θα της την έδινε, όμως είτε οι γηπεδούχοι αστοχούσαν, είτε ο Κότνικ «έβγαζε» ότι πήγαινε προς την εστία του.

Το στατιστικό στο 90ο λεπτό έδειχνε 16-0 τελικές υπέρ του Ατρομήτου! Ωστόσο, η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς, χάθηκε από τους φιλοξενούμενους. Στην μεγαλύτερη από τις μόλις τρεις αξιόλογες επιθετικές ενέργειές τους στο ματς, οι «κυανέρυθροι» βρέθηκαν μια ανάσα από το 0-1, όμως το πλασέ του Τσιλούλη κόντραρε ελάχιστα στον Γούτα και έφυγε δίπλα από την εστία του Μέγερι. Έτσι, το τελικό σφύριγμα του Διαμαντόπουλου, βρήκε τον Πανιώνιο να υποβιβάζεται στη Super League 2, παρότι στα play-out μέτρησε 3 νίκες και 3 ισοπαλίες σε 7 ματς…