Η ΑΕΚ μπορεί να ήταν εμφανώς βελτιωμένη, να είχε ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, όμως ο, πρωταθλητής, Ολυμπιακός φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο, και με τον Μπρούμα απόλυτο πρωταγωνιστή, επικράτησε με 2-0.

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός -λίγες μέρες πριν τον ημιτελικό Κυπέλλου- ήταν πρακτικά αδιάφορος σε αυτό το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής των πλέι-οφ, η ΑΕΚ καιγόταν για τη νίκη στο πλαίσιο της «ευρωπαϊκής» μάχης, ωστόσο η τεράστια παράδοση που χτίζει εδώ και τρία χρόνια ο Πέδρο Μαρτίνς επί της Ένωσης διατηρήθηκε για ενδέκατο σερί μεταξύ τους ματς. Τα δύο γκολ του Μπρούμα (50′, 92′) έκαναν τη διαφορά για τους Πειραιώτες που έφτασαν τους 82 βαθμούς και το +24 από Άρη και ΠΑΟΚ, την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν πολύτιμο έδαφος μένοντας στο -3 από τους δύο της συμπρωτεύουσας.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά μοιρασμένο, χωρίς πολλές τελικές, αλλά με καλό ρυθμό και… γερή δόση τακτικής. Στα πρώτα 15-20 λεπτά Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας πιέζοντας για το γκολ, με την ΑΕΚ να παίζει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Μετά το εικοσάλεπτο πάντως η Ένωση ανέβηκε αισθητά και… χωροταξικά και σαν απόδοση. Η ομάδα του Χιμένεθ πίεσε σωστά, έκλεισε τους χώρους στη μεσαία γραμμή και πήρε τη μάχη του κέντρου με τα τρία χαφ απέναντι στα δύο των «ερυθρόλευκων». Οι φιλοξενούμενοι που στο διάστημα αυτό είχαν πιο ξεκάθαρο αγωνιστικό πλάνο βρήκαν και τις πρώτες τους ευκαιρίες στο ματς, όμως δεν τις εκμεταλλεύθηκαν. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, όμως δεν θα παρέμενε για πολύ.

Οι τρεις αλλαγές του Μαρτίνς στο ημίχρονο βελτίωσαν κάτι παραπάνω από αισθητά την εικόνα της ομάδας του, με τους Μπρούμα και Ελ Αραμπί να έχουν τρεις καλές συνεργασίες μέσα σε ένα πεντάλεπτο, με την τρίτη να φέρνει και το 1-0 του 50ου λεπτού. Από το σημείο αυτό και έπειτα, ο Ολυμπιακός ήταν αισθητά ανώτερος, χάνοντας ακόμη περισσότερες ευκαιρίες στη συνέχεια για δεύτερο γκολ. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν να σαστίζουν από αυτό το γκολ που δέχθηκαν, έχασαν την αυτοκυριαρχία τους και πρακτικά στη συνέχεια δεν απείλησαν επί της ουσίας την εστία του Κρίστινσον. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν με σχετική άνεση το υπέρ τους αποτέλεσμα, ενώ λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, ξανά ο Μπρούμα ήταν αυτός που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα για το τελικό 2-0.