Με γκολ του νεαρού Καλοσκάμη στο 38′ από υπέροχη ενέργεια του Μπερνάρ, ο Παναθηναϊκός πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στα φιλικά προετοιμασίας (1-0 την ΤΣΣΚΑ Σόφιας), χωρίς να έχει την απόδοση των προηγούμενων αγώνων του.

Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα φιλικά ματς προετοιμασίας κατέκτησε απόψε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας (1-0), χάρη σε γκολ του νεαρού Καλοσκάμη στο 38’ ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Μπερνάρ. Ηταν το δεύτερο σερί φιλικό ματς των πράσινων μέσα σε 24 ώρες και όπως είναι λογικό δεν υπήρχε ο ίδιος αγωνιστικός ρυθμός σε σχέση με τα προηγούμενα ματς της ομάδας επί αυστριακού εδάφους.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς χρησιμοποίησε τον Λοντίγκιν κάτω από τα δοκάρια, τους Βαγιαννίδη, Σένκεφελντ, Φίκαϊ και Χουάνκαρ τετράδα στην άμυνα, τους Πέρεθ, Κλέινχεϊσλερ και Μπερνάρ στον άξονα της μεσαίας γραμμής και τους Μαντσίνι, Σπόραρ και Καλοσκάμη τριπλέτα στην επίθεση.

Τα αδικαιολόγητα νεύρα του Πέρεθ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν είχε ανάλογη εικόνα με τα προηγούμενα ματς της προετοιμασίας. Μετά το 18’ το τριφύλλι αγωνίστηκε με τους Σιδερά και Φίκαϊ στο κέντρο της άμυνας, εξαιτίας της προληπτικής αποχώρησης του Μπαρτ Σένκεφλεντ στο πρώτο τέταρτο του ματς και τον νεαρό Καλοσκάμη στο αριστερό φτερό, αλλά το θέμα δεν ήταν αυτό.

Ήταν ο αδικαιολόγητος εκνευρισμός του Πέρεθ για ένα μαρκάρισμα αντιπάλου στα πρώτα λεπτά, ο οποίος παρέσυρε και την υπόλοιπη ομάδα (Χουάνκαρ, Κλέινχεϊσλέρ κλπ), με συνέπεια να μην υπάρχει συγκέντρωση και να γίνονται αβίαστα λάθη σε απλές μεταβιβάσεις και με φυσικό επακόλουθο την έλλειψη ρυθμού και παραγωγής υποσχόμενων ευκαιριών. Γενικώς τα πρώτα 45 λεπτά ήταν κακής ποιότητας.

Παρά ταύτα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 38’ με καρφωτή κεφαλιά από τον νεαρό Καλοσκάμη, μετά από πολύ ωραία ενέργεια και σέντρα του Μπερνάρ από τα δεξιά (1-0).

Στο 23’ οι πράσινοι απείλησαν για πρώτη φορά με τον Μπερνάρ να σουτάρει μέσα από την περιοχή χωρίς επιτυχία και για δεύτερη στο 29’ όταν ο Κλέινχεϊσλερ καθυστέρησε να σουτάρει και κόπηκε ενώ βρισκόταν στο ύψος του πέναλτι.

Σε ατομικό επίπεδο κανείς πράσινος δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και το μοναδικό θετικό ήταν οι ελάχιστες απειλές προς την εστία του Λοντίγκιν παρότι η καρδιά της άμυνας εμπεριείχε δύο παιδιά από την ακαδημία του συλλόγου.

Μαζί για ένα τέταρτο Μπερνάρ και Τζούρισιτς

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιοβάνοβιτς χρησιμοποίησε στην ίδια ενδεκάδα τους Μπερνάρ και Τζούρισιτς για 16 λεπτά, με τον Βραζιλιάνο στο αριστερό φτερό και τον Σέρβο ως εσωτερικό μέσο («8άρι») από δεξιά. Η εικόνα του Παναθηναϊκού στο συγκεκριμένο διάστημα άλλαξε προς το καλύτερο.

Οι πολλές αλλαγές (μόνο ο Κλέινχεϊσλερ έμεινε μέχρι το 80’ από την αρχική ενδεκάδα του Παναθηναϊκού στο γήπεδο) επηρέασαν το ρυθμό του αγώνα και στο 73’ ο Πίσεβιτς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Ξενόπουλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι (46’ Ξενόπουλος), Βαγιαννίδης (63’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ (18’ λ.τ. Σιδεράς, 80’ Μάγκνουσον), Φίκαϊ (71’ Κάτρης), Χουάνκαρ (71’ Μλαντένοβιτς), Πέρεθ (71’ Τσόκαϊ), Κλέινχεϊσλερ (80’ Φρόκου), Μπέρνάρ (62’ Καμπετσής), Μαντσίνι (62’ Αϊτόρ), Σπόραρ (73’ Μπιλάλ), Καλοσκάμης (46’ Τζούρισιτς).

ΤΣΣΚΑ ΣΟΦΙΑΣ 1948: Ναούμοφ (46’ Γκάνεφ), Γκουρίστα (70’ Ενγκουιντά), Πετρόφ (70’ Βιγιάτσκι), Χέλιτον Ντος Σάντος (70’ Τσόνκοφ), Ραπνουίλ (70’ Τόνεφ), Τσότσεφ (65’ Πίσκεβιτς), Τσένοφ, Καραγκαρέν (65’ Ουμαρμπάεφ), Βούτοφ (70’ Στόιτσκοφ), Ολιβέιρα Ντος Σάντος (70’ ΡΚίριλοφ), Γιόσκοφ (70’ Ρούσεφ).